Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av zojen
#199
hej jag har en 850 -95
undrar om handtagen till s70/v70 passar på min 850??

har sett några bilar som har det! 8)
av Nyberg
#222
zojen skrev:hej jag har en 850 -95
undrar om handtagen till s70/v70 passar på min 850??

har sett några bilar som har det! 8)

Ja dom passar. Lite kanske du blir tvungen att ändra, Med det är det värt. Det blir mkt snyggare med sånna=)
Användarvisningsbild
av Crille
#731
Vill göra ett litet tillägg till denna

Om du har fjärrlås till bilen så kan du även montera höger dörrhantag på förardörren. Höger handtag har ej nyckel lås.
Du får då båda framdörraran med handtag utan nyckel lås ser rätt så fräckt ut.

OBS!!
Detta bör ändast göras på 855 samt att man kontrollerar så att det går att öppna bakluckan med nyckeln. de låsen kärvar rätt så ofta då det är sällan man använder det låset.

Om det blir fel på fjärrstyrningen så måste man kunna ta sig in i bilen på något sätt därför bör man inte göra detta på en sedan model ( 854 )
av Pontz
#1085
Jag hade också tänkt att göra så på min 850 men vart kan man få tag i sånna där handtag då? är det skroten som gäller eller finns det nya att köpa?
av Pontz
#1089
Det där tackar vi för! Kunde nästan inte bli bättre
av alan
#832122
Hum
Fick krypa in genom bakluckan för några dagar sedan, svor över att volvo kunde vara så korkade såla att dom inte monterade lås på båda fram dörrarna på v70. Funderar på att sätta handtag från en 850 på högerdörren, eller om man kan hitta ett handtag från en engelsk bil?
Spolning av automatlåda

Jag har spolat lådan två gånger […]

Volvo xc60 2012-

Ok

Bensinmotorerna med manuell låda är ju […]

Vissa bilar 2022 har sensus. Hade en Xc90 2022.5 m[…]