Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jjoel
#1058958
Tjena! har problem med mina halvljus. Jag har kollat runt och kollat givaren på länkarmen bak och den var hel. Sen lossade jag bulten så jag kunde röra armen upp och ner hur jag ville för att se om halvljuset höjdes/sänktes. Man hör motorn gå men lyktorna står stilla, vad kan problemet vara?
I med att givaren verkar fungera och man hör motorn gå men ljusbilden förändras inte. Just nu står dom i backen, på kvällen ser jag ungefär 1m framför bilen så de går inte att använda den..

Mvh!
av Alexas
#1058961
Jag har en V70n med xenon (nyköpt för mig) och jag är van vid att lamporna går upp och sen ner för att kalibrera sig vid start min V70 gör inte det men det är första bilen med öppen reflektor. Men att döma av ditt inlägg så ska alltså även våra xenon-strålkastare röra sig upp och ner, förstår jag dig rätt?

Kan tillägga att de rör dig upp när jag slår på helljuset.
av ThunderAce
#1058962
kontrollera så motorerna i strålkastarna sitter fast i reflektorn
du kan ju bara vrida loss motorn och försöka lyfta ur den, kommer den ut lätt
så sitter den inte fast, den sitter som en lampa brukar göra, man vrider bara på den för att
ta loss eller sätta dit. själva motorn har en axel och längst ut på den en liten kula
den sitter fast i reflektorn och ser till att den justeras uppåt/neråt
av jjoel
#1058964
Alexas skrev:Jag har en V70n med xenon (nyköpt för mig) och jag är van vid att lamporna går upp och sen ner för att kalibrera sig vid start min V70 gör inte det men det är första bilen med öppen reflektor. Men att döma av ditt inlägg så ska alltså även våra xenon-strålkastare röra sig upp och ner, förstår jag dig rätt?

Kan tillägga att de rör dig upp när jag slår på helljuset.
Stressat skrivet från min sida. Vad jag kan läsa mig till så ska dom inte röra sig upp och ner vid start. Dom ska endast röra sig vid belastning, t.ex vikt bak osv. Men som jag vill få fram så kvittar de vad jag gör, jag plockade bort givaren och justerade den manuellt upp och ner men strålkastarna står ändå helt stilla. Jag hör själva motorn till strålkastarna gå men "reflektorn" eller vad man nu ska kalla de står still. Tycker jag borde kunna justera dom upp/ner när jag har plockat bort givaren som jag gjorde. För då kan man ju testa den i alla olika lägen men ingen skillnad..

Bilen är sänkt med coilovers runtom men jag tycker att jag borde få något som helst liv i dom i med att jag plockade bort givaren och justerade den manuellt.
av jjoel
#1058965
ThunderAce skrev:kontrollera så motorerna i strålkastarna sitter fast i reflektorn
du kan ju bara vrida loss motorn och försöka lyfta ur den, kommer den ut lätt
så sitter den inte fast, den sitter som en lampa brukar göra, man vrider bara på den för att
ta loss eller sätta dit. själva motorn har en axel och längst ut på den en liten kula
den sitter fast i reflektorn och ser till att den justeras uppåt/neråt
Ska gå ner och kolla detta! Tack!
av Alexas
#1058969
Jag hade ett problem med min BMW 320 som hade xenon. Jag letade länge och bytte givare fram och tillbaka utan resultat. Lamporna stod i backen som du beskriver det. Det visade sig vara att lamporna va för mycket nedåtriktade. Motorn försökte justera lampan men eftersom den va alldeles för långt nerjusterad så stannade lamporna nere som ett slags felsäkert läge. När jag justerade upp strålkastarna till normalläge så vips började motorn röra på sig som den borde. Också värt att testa.
av jjoel
#1058974
Alexas skrev:Jag hade ett problem med min BMW 320 som hade xenon. Jag letade länge och bytte givare fram och tillbaka utan resultat. Lamporna stod i backen som du beskriver det. Det visade sig vara att lamporna va för mycket nedåtriktade. Motorn försökte justera lampan men eftersom den va alldeles för långt nerjusterad så stannade lamporna nere som ett slags felsäkert läge. När jag justerade upp strålkastarna till normalläge så vips började motorn röra på sig som den borde. Också värt att testa.
Har bytt lampor innan och de var samma problem innan jag bytte lampor med, nu plockade jag bort givaren bak med bilen igång ut mot skogen och när jag la givaren uppe på länkarmen justerades högersidan och då lös den mer "normalt" annars lyser de bara nån meter framför bilen.

Har coilovers runtom, och jag kanske behöver kalibrera om givaren eller något i den stilen.. När jag justerar på sjävla insatserna fram så kan jag höja/sänka lyset med cirka 30cm.. Insatserna pekar rakt ner, förutom nu när jag plockade bort givaren och tryckte den så högt jag kunde, då hängde ena lampan med och stod mer "normalt".
av ThunderAce
#1058988
ja men har du sänkt bilen så tror ju givaren att bilen är nerlastad och trycker ner strålkastarna i backen, i och med att man pressar hjulet
närmare skärmen vilket så fallet blir om man lastar tungt i bagaget då säger givaren att strålkastarna ska justeras neråt
av jjoel
#1059026
ThunderAce skrev:ja men har du sänkt bilen så tror ju givaren att bilen är nerlastad och trycker ner strålkastarna i backen, i och med att man pressar hjulet
närmare skärmen vilket så fallet blir om man lastar tungt i bagaget då säger givaren att strålkastarna ska justeras neråt
Precis! Hur ska man komma runt detta problemet tross? Måste ju gå att kalibrera eller nått?
av andersuw
#1059028
jjoel skrev:
ThunderAce skrev:ja men har du sänkt bilen så tror ju givaren att bilen är nerlastad och trycker ner strålkastarna i backen, i och med att man pressar hjulet
närmare skärmen vilket så fallet blir om man lastar tungt i bagaget då säger givaren att strålkastarna ska justeras neråt
Precis! Hur ska man komma runt detta problemet tross? Måste ju gå att kalibrera eller nått?
En Volvoverkstad kan kalibrera den åt dig. Det är också möjligt att ställa upp strålkastarna manuellt via justerskruv på strålkastarens ovansida. Sedan är det möjligt att du har något annat fel också eftersom du hör justermotorn gå utan att ljusbilden förändras.

Verkar ju som att Ebba börjar backa kring eff[…]

Tjena, brukar ta 95 E10 på circle k för[…]

Du måste gå in i varje styrenhet och g[…]

XC60 MY27

Är det någon som vet OM / när Volv[…]