Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av andersuw
#1048611
kejo20 skrev:OK
Men vilka fyra bak är det som kan ge felmeddelandet?
MVH KEJO
De fyra som är märkta med en 2:a i diagrammet i den manual för bilen som jag länkade till.
av andersuw
#1048613
frippe87 skrev:På v70 är det väl iallafall 21w lampor som gäller om jag inte minns fel. Tycker 5w låter lite.
Nej 5 W är vad som vanligen används för positionsljus och så även på V70. 21 W används för sådant som kräver starkare ljus (blinkers, bromsljus, backljus, dimljus) men inte positionsljus. Dock finns det ibland lampor som kombinerar funktionen som positionsljus med någon av de ovan nämnda och då har dubbla glödtrådar, en för svagare och en för starkare ljus, t.ex. 21/4 W.
av frippe87
#1048636
Sorry, det var jag som var ute och cyklade, jag bytte bromsljus er och satte då in en 5w istället för 21, då varnade den såklart för trasig lampa.
av Knatch
#1048747
andersuw skrev:
Knatch skrev:Ja allt lyser utan att glappa
I så fall ligger det nära till hands att misstänka något knas med övervakningsfunktionen. Det sitter ett par shuntar i bakre elcentralen (närmare bestämt dem som sitter i position RSH4 (vänster) och RSH5 (höger) som är delaktiga i övervakningen. Se här:

http://www.svxc.se/phpBB2/viewtopic.php?f=25&t=13427

Skulle möjligen kunna vara något med dem. OBS att du måste vara inloggad på svxc.se för att läsa det inlägg jag länkar till.

Jag får ta och läsa ut koden när jag har vägarna förbi Volvo då...
tack !
av andersuw
#1048767
Knatch skrev:
andersuw skrev:
Knatch skrev:Ja allt lyser utan att glappa
I så fall ligger det nära till hands att misstänka något knas med övervakningsfunktionen. Det sitter ett par shuntar i bakre elcentralen (närmare bestämt dem som sitter i position RSH4 (vänster) och RSH5 (höger) som är delaktiga i övervakningen. Se här:

http://www.svxc.se/phpBB2/viewtopic.php?f=25&t=13427

Skulle möjligen kunna vara något med dem. OBS att du måste vara inloggad på svxc.se för att läsa det inlägg jag länkar till.

Jag får ta och läsa ut koden när jag har vägarna förbi Volvo då...
tack !
Jag är inte säker på att det finns felkoder för fel på övervakningsfunktionen eller att den/de felkod(er) som eventuellt finns fångar alla tänkbara fel. Men det kan vara en god idé att höra med Volvo om vad som till äventyrs kan vara fel med övervakningsfunktionen om det nu är den som trilskas. Det är fullt tänkbart att de sett detta förut och vet vad det brukar handla om. Sedan kan det kanske vara klokt att kika på om sidomarkeringsljusen där bak lyser som de skall. Det sägs visserligen tidigare i tråden att de inte är övervakade och det kan mycket väl vara rätt men ...
av kejo20
#1048912
Hej igen
Jag frågade tidigare i tråden om en bra ODB-läsare, har hittat en som heter I906 VOl II, kan den vara ok?
Någon som testat?
Är den bättre än Biltemas?
MVH KEJO
av andersuw
#1048921
kejo20 skrev:Hej igen
Jag frågade tidigare i tråden om en bra ODB-läsare, har hittat en som heter I906 VOl II, kan den vara ok?
Någon som testat?
Är den bättre än Biltemas?
MVH KEJO
Har inte testat men av specen att döma klarar den mer än Biltemas. Å andra sidan kan du för de pengarna köpa en mycket bra VIDA/DiCE-kombination, t.ex. den här:

http://www.ebay.com/itm/2014D-HQ-Volvo- ... 1633882026
av kejo20
#1049157
Hmm ja jo den verkar ju bra för en som är lite mer kunnig än den här gubben (63 år), vill ha något enkelt men bra.
Fick föresten ordning på felmeddelandet om positionsljuset, det var en av dom fyra 5W-lamporna, stort tack för erat engagemang i mina bekymmer, nu är varningstriangeln slocknad.
Nu skall bara larmindikationen fixas, sen hoppas jag att jag skall trivas med bilen, ar ju bara haft den i två veckor.
MVH KEJO
av andersuw
#1049197
kejo20 skrev:Hmm ja jo den verkar ju bra för en som är lite mer kunnig än den här gubben (63 år), vill ha något enkelt men bra.
Det blir inte mycket enklare än så och jag är ingen ungdom jag heller. ;-) För att komma någonstans med P2-generationen av bilar eller senare behöver du två diagnosticeringsverktyg: Ett för att läsa ut vad bilen har att berätta och ett annat för att uttolka vad det är bilen berättat (koderna är ingalunda självförklarande), ev. felsöka vidare och till slut åtgärda felet.

VIDA i kombination med DiCE gör både och. Den del som DiCE är inblandad i (utläsningsfasen) kan om man vill ersättas av en separat läsare. Se mitt tidigare inlägg här rörande plus och minus för den lösningen. Och vill man ha en separat läsare verkar den du senast pekade på (d.v.s. den här ovanligt bra av specen att döma (har själv inte testat den). Men sedan behöver du i vilket fall VIDA (som kan köpas separat, utan DiCE, på exempelvis ebay) för hjälp med uttolkning och åtgärd. VIDA innehåller bland annat tämligen kompletta reparationsanvisningar (demontering/montering) för snart sagt allt på bilen samt en komplett reservdelskatalog med sprängskisser. Där finns också beskrivningar av funktion och design, olika komponenters placering och (om du köper "rätt" VIDA-version) även EWD (electric wiring diagrams).

kejo20 skrev:Fick föresten ordning på felmeddelandet om positionsljuset, det var en av dom fyra 5W-lamporna, stort tack för erat engagemang i mina bekymmer, nu är varningstriangeln slocknad.
Låter bra!

Hej, Det har börjat 'surra' från omr&[…]

Carplay Trådlös adapter

Top 5 bästa trådlösa adaptrar 2026[…]

XC60 MY27

T6 hade tidigare 253 hk bensinmotor + 153 hk e[…]

Hej, Jag har problem med PowerPulse-systemet och […]