Sida 1 av 2

Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: fre 05 maj 2023, 17:21
av K76
Då vi lyckats repa plasten under passagerardörren rejält mot grannens mur kontaktade jag Volvia för att kolla vad självrisken ligger på, har själva försäkringen hos LF men tänkte att vagnskadan ligger hos volvia via volvo.
Visade sig att just C40 recharge är en av två volvo modeller som istället hanteras av folksam. Ringde folksam och får redan på att självrisken ligger på 7500.
Rätt saftigt måste jag säga med tanke på vad självrisken på vagnskada ligger på vid helförsäkring.

Oavsett ngn som har koll på vad det kan ligga på att bytta ut "plastkjolen" under passagerardörren? Ska kolla med Volvoverkstaden nästa vecka men hör gärna med expertisen här om ngn har egen erfarenhet.

Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: fre 05 maj 2023, 17:38
av HitTheRoadJack
6875:- för att fixa i repa på höger bakdörr, förmodligen omlackering hela dörren på Volvo. 1 år gammal ZEO , ungefär samma pris som du.

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: sön 07 maj 2023, 12:53
av Sevir
Konstigt, i mitt avtal står det är 3000 eller 3500kr rabatt på vagnskada så jag antar det är Volvia/if eftersom det är liknande upplägg hos andra märkesförsäkringar som if ligger bakom.

Kanske annorlunda vid leasing?

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: sön 07 maj 2023, 16:00
av Lövet
K76 skrev:Rätt saftigt måste jag säga med tanke på vad självrisken på vagnskada ligger på vid helförsäkring.
Tycker snarare det låter billigt. Min självrisk är 14.750kr ;-)

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: sön 07 maj 2023, 18:46
av Derank
Första 3 åren är ju alltid dyrare, hade 7250kr på XC60in Volvia år 1-3

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: sön 07 maj 2023, 19:04
av Berget43
Första 3 åren brukar vara billigare.

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: sön 07 maj 2023, 21:32
av Derank
Nä, självrisken är högre de 3 första åren eftersom biltillverkaren står för vagnskadegarantin.

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: mån 08 maj 2023, 08:14
av Molind
Den platser på dörren kan man ta bort och byta ut mot en ny. Frågan är vad en sådan kostar?

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: mån 08 maj 2023, 08:21
av Perra83
Jag repade undersidan av fronten (jättelite på högersidan) på min V60 T8 -22 förra året. Tänkte att självrisken är lika hög som en ny front! Med en Care by Volvo bil har man tydligen alla tillägg i försäkringen hos Volvia och självrisken landade på 4250kr.
Minns ju när sambon fick svänga åt sidan när mötande bil svänger över på hennes sida. Två skavda 18" fälgar. 7850kr i självrisk de första 3 åren. Jag köpte två nya fälgar på Volvo och med min rabatt blev det billigare än att använda försäkringen.
Med en "gammal" bil är självrisken pissbillig när man kan välja låg självrisk.

Re: Vagnskada självrisk C40 Recharge

Postat: mån 08 maj 2023, 08:31
av K76
Sevir skrev:Konstigt, i mitt avtal står det är 3000 eller 3500kr rabatt på vagnskada så jag antar det är Volvia/if eftersom det är liknande upplägg hos andra märkesförsäkringar som if ligger bakom.

Kanske annorlunda vid leasing?
Denna bil är inte leasing, bilen är köpt privat till sambon, själv kör jag en tjänstebil.