Sida 1 av 1

Ny-gammal XC40, lite frågor

Postat: ons 01 feb 2023, 11:11
av landman01
Hej,

Skaffade häromdagen en XC40 årsmodell 2019, R-design T5.

Har lite småfrågor som jag inte lyckats läsa mig till:
- Jag har inte lyckats förstå vilket telefonnummer som bilens SIM-kort har. Det ska tydligen vara kopplat till Telenor. Vill slippa att dela nät med telefonen så skulle gärna fylla på surf. Hur ser jag detta?
- Kan jag aktivera Apple CarPlay själv eller behövs det verkstad för detta? Är det värt att aktivera det?
- Bilen har inte BLIS, trodde nästan detta var standard så är ganska förvånad. Någon som vet vilket paket det bör ingå i?

Mvh

Re: Ny-gammal XC40, lite frågor

Postat: fre 03 feb 2023, 07:35
av svergie2
Simkort tillhandahåller man själv, finns ett fack i bilen för detta. På 60-serien sitter det ungefär vid passagerarens vänsterfot. Kolla instruktionsboken för information om vart den sitter på 40-serien. Om du inte ser apple carplay är bilen förmodligen inte utrustad med det, verkstad fixar detta med varierande priser men verkar ligga kring 2000 kr. BLIS ingår i intellisafe Surround.


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Ny-gammal XC40, lite frågor

Postat: fre 03 feb 2023, 09:29
av Malmstroem
Som sagt var. Det e-sim som Volvo-on-Call använder kommer du inte åt för att surfa med. Det används bara för VOC och nödsamtal.

Vill du surfa får du skaffa ett separat SIM-kort och sätta in i bilen enligt nedan:
https://www.volvocars.com/se/support/ma ... m-sim-kort