Sida 1 av 1
Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: tis 22 jul 2025, 16:43
av epostaren
Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen. Har suttit idag med Volvo-supporten och dom kunde inte hjälpa mig. Har Provat från iPad, iPhone och en Androidmobil, men inget fungerar. Vet inte riktigt hur jag ska felsöka. Bilen syns i Volvo Cars-appen och jag ser bilen i inställningarna, men den syns inte i dela-funktionen när jag försöker dela en destination. Infotainmentet är omstartat några gånger också. Någon som har någon ide om hur jag ska gå vidare. Gissar att det är en inställning som jag inte har fattat.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: tis 22 jul 2025, 18:21
av JonnyRocker
Jag har haft samma problem två dagar i rad. Omstart av min iPhone har löst saken båda gångerna.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: tis 22 jul 2025, 19:08
av epostaren
Har gjort det mesta flera gånger (omstart av iPad, iPhone, Androidtelefon, Infotainment bilen) utan att det fungerade. För någon timme sedan, så fungerade det helt plötsligt när jag startade om min iPhone och iPad. Ska bara kolla att det kom till bilen också. Det blir på onsdag i så fall. Ja, det verkar hända mycket med Google-bilar, omstarter m.m.. Det är ju lite skönt att fler får liknade fel (inte för att man önskar det) så att man kan få hjälp i forumet när Volvo "aldrig har hört talas om felet förut". Tack för hjälpen

Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: sön 26 okt 2025, 17:34
av epostaren
Ja, nu var det dags igen. Fungerar inte att skicka Google maps från iPhone till bilen. Har provat med 2 olika iPhones och 1 iPad. Fungerar inte med iPhones, men med iPad. Mycket konstigt det här. Någon som har något tips? Har dammsugit efter tips på nätet och har testat det mesta jag har hittat, men utan resultat.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: sön 26 okt 2025, 23:44
av 246
Om det inte är tillfälliga störningar i Volvos server, så kan det ibland hjälpa att rensa appens cache.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: mån 27 okt 2025, 06:37
av WalterA
Jag vet inte exakt hur du har ställt in allt, men du behöver vara inloggad med samma Google konto i både bilen och på telefonen.
Gå sedan till Google Maps inställningar på telefonen och kontrollera om din bil finns med under fliken Anslutna fordon.
(Du hittar den via: Profilbild → Inställningar → Dina fordon → Anslutna fordon.)
Om bilen inte finns med på listan, lägg till den där.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: mån 27 okt 2025, 10:17
av LazerHawke
Händer då o då att sessionen släpper i bilen och du måste logga in på nytt kan vara det.
Re: Kan inte skicka planerade rutter i Google maps från mobilen till bilen
Postat: mån 27 okt 2025, 11:40
av epostaren
Hej o tack alla för hjälpen. Kom dock på igår vad jag gjorde för fel denna gång. Jag läste för snabbt och missade att man bara ska bocka för Volvo V60. Missade att det stod: Kör du en annan bil? Välj motortyp och den ska man naturligtvis inte markera, vilket jag gjorde. När detta var gjort så fungerade allt igen.
IMG_0033.jpg (460.1 KiB) Visad 3080 gånger