Sida 1 av 1

Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: lör 06 apr 2024, 17:24
av Swehiort
Fick min nya bil i Torsdags nu i veckan och har laddat till och från min Laddbox i garaget utan problem.
I dag Lördag så kopplade jag ur sladden och körde en sväng helt på batteri så den var nere på typ 0% och gick över på bensinmotorn.
När jag sen satte i sladden igen signalerar bilen "gult", och indikerar "ansluten" men "laddar ej.
Kan inte se att det är knas i laddboxen.

Några tips?
Bild

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: lör 06 apr 2024, 18:42
av StefanN
Känns som boxen, annars skulle det va rött om det va fel i bilen.

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: lör 06 apr 2024, 18:48
av fjohan82
Testa att ladda på en stolpe "på stan" eller hos någon du känner som har en box.

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: lör 06 apr 2024, 22:22
av Swehiort
Jo, det är nog boxen. Testade med att köra direkt till ett schuko uttag och då funkar det. Kan gått en säkring möjligen, men då tänker jag att bilen inte skulle känna av sladden alls.

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: lör 06 apr 2024, 23:39
av bem
Eftersom din bil är så ny så är nog sannolikheten att det är nåt som är fel på din bil som har med laddningen att göra minimal. Enklast är att med samma laddsladd du använder hemma ansluta bilen för laddning på offentlig annan laddare eller annan laddbox. Funkar det då att ladda din bil så måsta det rimligen vara din laddbox som har pajat på något sätt. Hoppas du hittar källan till problemet.

Gult ljus:
Förardisplayens ram visas med ett fast gult ljus: laddning väntar på att starta eller pausad laddning.
LED-lampan i bilens laddintag lyser gult: Väntläge – väntar på att laddning ska starta.

Kolla lite FAQ, felsökning osv för din laddbox om du kan få ledtrådar. Laddboxen kan ju ha avbrutit laddningen av en eller annan anledning, laddboxen behöver väl inte vara paj för det.

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: sön 07 apr 2024, 14:42
av Swehiort
Uppdatering: Det är lastbalanseringen i garagelängan som stökar till det och köar upp laddningen om flera bilar är aktiva.. Under natten till idag hade den hoppat igång och laddat. Jag lånar som jag skrev grannens laddbox just nu, men min egna box installeras snart.
Då kommer jag se till att den kommer på en annan fas än det andra laddarna (bara några stycken i längan än så länge).
Case Closed

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: sön 07 apr 2024, 15:54
av leiwi
använder ladd boxarna verkligen inte 3 fas ?

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: sön 07 apr 2024, 16:12
av StefanN
Inte om bilen inte kan ta emot det, en -24 har enfasladdning och det är inte så att man tar lite från varje fas utan det är en som gäller.

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: sön 07 apr 2024, 16:22
av s6025t
Från MY24 går det att ladda med 2-fasladdning då behövs det en laddbox
https://www.volvocars.com/se/support/ca ... 516eae467a

Re: Min XC60 Recharge 2024 laddar helt plötsligt inte

Postat: sön 07 apr 2024, 16:39
av StefanN
Fick för mig det kom först på -25 men nu minns jag att 2-fas kom redan -24.