Sida 1 av 1

Kontroll av släpets belysning

Postat: tis 03 okt 2023, 11:03
av III
Hej på er, har en v60-21. När man kopplar på ett släp får man fråga om kontroll av belysningen, väljer jag det så försvinner frågan. Ser ingen kontroll inifrån förarplatsen. Testat att kolla bakifrån och startat testet. Syns inget utifrån heller. Felar funktionen eller löser bilen detta utan att tända lamporna. Vad säger ni andra?
Enl. Instruktionsboken ska man gå ur och kolla belysningen.

Re: Kontroll av släpets belysning

Postat: tis 03 okt 2023, 12:49
av TurboDanneV70
Efter jag har svarat ja på frågan har jag gått ut och kollat bak på släpet då har ljusen börjat lysa efter kanske 10sek eller liknande. Tänder ena sidan först och sen andra sidan har jag för mig.

Re: Kontroll av släpets belysning

Postat: tis 03 okt 2023, 18:05
av III
Ok. Tack för det. Ska ge det lite mer tid innan jag säger att det är fel.

Re: Kontroll av släpets belysning

Postat: tis 31 okt 2023, 11:48
av III
Det fungerade. Efter att det kommer en fråga om ljuskontroll och jag svarat ja har jag tidigare klivit ur bilen och tittat, inget har hänt. Men bakom symbolerna med bälten dålde sig texten stäng av motorn och efter det tänds släpets belysning efter en sisådär tio sekunder, lampa för lampa.
Tack för det.