Sida 1 av 2

Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 18:54
av Zacke62
Hej,
Jag har en XC60 T5 AWD -18 som rullat 8000mil ! Och idag fick jag besked från bilia att ett av däcken behöver bytas . Resterande 3 däck har samma mönsterdjup, men hö fram har sämre mönsterdjup ca 2-2.5mm . Ringde servicetekniker som direkt sa : är det hö fram ?? Tydligen verkar detta inte ovanligt ! Har ni haft /har samma problem ?? Hjälpte det med 4 hjulinställning? Om det verkar känt fel så borde detta vara goodwill från Volvo ?!

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 18:59
av KalleJ
Ska Volvo ta hjulinställningen för att höger fram är mer slitet på en bil som gått 8000mil? Du måste drömma
Det är höger fram som körs mot/över/uppför trottoarkanter och annat oftast. Så ja höger fram är vanligare att man får byta delar (hjullager styrled osv) eller ändra hjulinställning på. Samma med skrapade fälgar.
Sen lutar ju körfälten oftast utåt lite med, pga avrinning. Osäker på hur mycket det påverkar.
Vägverket(Svevia) kanske borde betala nytt höger framdäck? :party:

Jag hade satt däcket bak och kört vidare till 1.6mm :P

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:12
av Lockis
8000 mil? Antar att ca 50% är körda på sommarhjulen. så 4000 mil är inte dåligt. en -18 utan däckbyte är jädra bra, nästan dags att byta pga ålder ;-)

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:13
av KalleJ
Två däck har ju annat mönster, så lär redan varit bytta en gång.

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:15
av Lockis
KalleJ skrev:Två däck har ju annat mönster, så lär redan varit bytta en gång.
Snyggt! Såg inte det innan. Intressant att dessa däck inte sitter på samma axel. Inte för att det påverkar något.
Gissningsvis, kanske TS har köpt bilen begagnad och då fått 2 "nya" däck.

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:18
av KalleJ
Ja om 1,2,3,4 verkligen är VF HF VB HB då.
Köper man begagnad bil så gör man en hjulinställning i min värld, men de kanske är jag som är petig. Iaf om däcken är hyffsat nya. Annars syns det ju på beg däck om de är snedslitna.

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:23
av Zacke62
KalleJ skrev: mån 14 nov 2022, 19:13 Två däck har ju annat mönster, så lär redan varit bytta en gång.
Det var skarpsynt !!

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:29
av KalleJ
Tack tack, storbilds tv hjälper till en del! Kör vidare och köp nya däck nästa sommar. Ta de försiktigt i regnet bara!

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:36
av Zacke62
Jag köpte bilen 2020-10 på bilia , hade gått 5800 mil och var en Volvo selekt och gissningsvis helt genomgången ! Däcken hade bra mönster ! Vet inte om bilia gör någon hjulinställning på beg bilar ?

Re: Däckslitage

Postat: mån 14 nov 2022, 19:38
av Lockis
Zacke62 skrev:Jag köpte bilen 2020-10 på bilia , hade gått 5800 mil och var en Volvo selekt och gissningsvis helt genomgången ! Däcken hade bra mönster ! Vet inte om bilia gör någon hjulinställning på beg bilar ?
Nja, inställning görs nog inte utan att du beställer det.