Sida 1 av 1
Excel från Körjournal Volvo on Call
Postat: tis 03 aug 2021, 07:32
av crossmatte
Hej!
Jag har de senaste två månaderna inte kunnat öppna Excelfilen som kan skickas från Volvo on call-appen. Det står att den är skadad.
Någon som har samma problem eller ännu bättre en lösning?
Volvo v60 -20
Haft två olika Iphone under tiden och även tagit bort och laddat ner appen.
MVH
Mattias
Re: Excel från Körjournal Volvo on Call
Postat: tis 03 aug 2021, 08:26
av EbbevonVolvo
Samma för mig! Går inte att öppna, och inte heller att reparera.
Jag laddar ner den i det andra formatet som finns att välja. Kommer inte ihåg vad det formatet heter. Då går det att öppna.

Re: Excel från Körjournal Volvo on Call
Postat: tis 03 aug 2021, 13:02
av dieselputte
Funkar bra för mig. Prova ladda ned det andra alternativet csv fil, öppna med Excel sen kan man väl spara som riktig Excel fil.
Re: Excel från Körjournal Volvo on Call
Postat: ons 04 aug 2021, 20:30
av XC888
Funkar bra för mig att öppna upp Excel fil med OpenOffice.
Re: Excel från Körjournal Volvo on Call
Postat: tis 17 aug 2021, 15:03
av Volkis
Filen går att öppna i alla kalkylprogram förutom Excel som är installerad på en Windowsdator. Om du har en iPhone så går det bra att förhandsgranska filen med Apples eget visningsprogram annars är tipset att öppna den i ett kalkylprogram på telefonen, t.ex. Numbers eller t.o.m Excel (för iOS) och sen exportera den som Excelfil.
Ett annat alternativ är som tidigare nämnts att ladda ner den som en csv-fil från början eftersom det är ett mer universellt format.
Om det är Volvos eller Microsofts tekniker som gjort nåt i det blå skåpet är lite osäkert, men ingen av dem hör väl till de skarpaste knivarna i kanoten.
