Sida 1 av 2

Klimatanläggning

Postat: mån 15 jun 2020, 22:32
av motorhuven
Hittar inte vad jag gör fel men det funkar defenitivt inte. Har 2-zonsklima (saknar utblås bak). Den klarar inte att hålla 23 grader. Måste ställa ner till 18 vilket blir kalldrag men fortfarande för varmt. Vid start maxar inte fläkten. Har provat att ändra manuellt men är detta sant, är inte ens kliman bra?

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 00:43
av peetan
Jag har också fel på min ac. Blåser bara kyld luft på passagerarsidan.

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 12:15
av Ice71
Helt värdelös kyla på de nyare modellerna (tycker jag). Blåser inte speciellt kallt, så fläkten får blåsa på rätt så rejält för att kompensera. Haft 2 XC60 T5:or. En 2019 och nuvarande 2020. Lika dåligt i båda.
Stor skillnad mot en xc60 classic jag hade ett tag. Blåste iskallt efter 5 sekunder.
Även lite halvautomatisk/manuell funktion på fläkten. Blir mycket fipplande med temp upp/ner fläkt upp/ner.
Påtalat flera ggr till min verkstad. Men inga fel inte enligt dom.

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 12:18
av peetan
Jag har tid bokad för byte av hela klimatanläggningen. 7 månader gammal bil.
10:e eller 11:e gången jag lämnar in bilen. Kan påpeka att jag haft olika fel dessutom

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 12:25
av Snelhest
Vilket elände.
Min V60 (20) blåser iskallt, kört med den 2.5 månader nu.

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 13:06
av fragge
Har en XC60 T8, 2-zon utan utblås i mitten bak. Den funkar som förväntat, det är inget jag tänkt på iallafall.

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 13:22
av Peter12345

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 14:02
av jaronsso
Upplever inte riktigt så stora problem som TS, men överhuvudtaget är ACn inte vad man kan önska tycker jag.
Jag har en V60 MY20.
Vi har också en Passat 2017 hemma och jämför man de båda upplever jag att man i Passaten kan köra med betydligt lägre fläkt, för att ändå få ett bekvämt klimat i bilen.
I Passaten kör jag väl 20 grader med halvfläkt, eller 19 med väldigt låg fläkt, knappt märkbart. Oavsett temp ute.
I Volvon behöver jag köra 19-20 med åtminstone halvfläkt för att få samma kylning i bilen. Klimatetet blir väl ungefär detsamma i slutändan, men bruset/blåset är betydligt mer märkbart i Volvon.

Sedan är ju Volvon bättre på tusen andra punkter förvisso.. :) Men just klimatet är inte riktigt premium.

Re: Klimatanläggning

Postat: tis 16 jun 2020, 17:14
av Edwe
E ovan men när ja på min gamla -08 valde auto så gick den ner i fläktläge till det den tyckte va bra, det gör inte denna från 2019

Re: Klimatanläggning

Postat: ons 17 jun 2020, 12:32
av Waterlily
Nu är jag inte så bekant med Volvos klimatanläggningar men i vissa bilar då man kör i ekonomiläge för att spara bränsle brukar AC:n inte gå för fullt. Kan det vara så även i Volvo?

Vänligen Näckrosen