Sida 1 av 1
Öppna bakluckan
Postat: fre 26 jul 2019, 20:48
av Bempo
På vår V60 CC fick vi en finess jag valt bort på tidigare bilar, och nu får vatten på min kvarn. Det gäller baklucka med elektrisk motor som öppnar den. Om man sätter foten under kofångaren bak ska luckan öppna sig men senaste 4-5 månaderna har det oftast inte fungerat. Ska man veva med foten på nåt speciellt sätt eller på nåt speciellt ställe, eller är det en finess som gärna lägger av eller nån sensor som gärna vill bli smutsig?
Re: Öppna bakluckan
Postat: fre 26 jul 2019, 21:06
av fjohan82
Testa detta
Baklucka V60.JPG (42.74 KiB) Visad 2460 gånger
Baklucka V60 (2).JPG (90.19 KiB) Visad 2460 gånger
Re: Öppna bakluckan
Postat: fre 26 jul 2019, 21:18
av stevvee
Bempo skrev:På vår V60 CC fick vi en finess jag valt bort på tidigare bilar, och nu får vatten på min kvarn. Det gäller baklucka med elektrisk motor som öppnar den. Om man sätter foten under kofångaren bak ska luckan öppna sig men senaste 4-5 månaderna har det oftast inte fungerat. Ska man veva med foten på nåt speciellt sätt eller på nåt speciellt ställe, eller är det en finess som gärna lägger av eller nån sensor som gärna vill bli smutsig?
Aldrig strulat för mig men två saker att tänka på.
Dels läs instruktionen ovan som fjohan länkat. Sikta alltså rakt under den andra p-sensorn från vänster, in och ut med foten, pang luckan öppnar. Samma sak igen om du vill stänga.
Vilar nyckeln på en telefon kommer det ej funka.
Re: Öppna bakluckan
Postat: fre 26 jul 2019, 22:47
av Bempo
Tack
Re: Öppna bakluckan
Postat: lör 27 jul 2019, 09:00
av Ilduce77
Mitt funkade en av 10 gånger..
Sen läste jag i bruksanvisningen att man skulle föra foten in och ut under kofångaren, vid p-sensorn till vänster, och inte vifta med foten som jag gjorde.
Efter det funkar det varje gång..


Re: Öppna bakluckan
Postat: lör 27 jul 2019, 09:35
av Bempo
Provade enl ovan och nu funkar det varje gång :) Blir bra när man gör rätt
Re: Öppna bakluckan
Postat: lör 27 jul 2019, 15:23
av Hypoxia
Ett annat bra tips för ökad hit rate som funkat bra för mig är att sparka med foten och sedan ta ett kliv tillbaka/bort från bilen.
Re: Öppna bakluckan
Postat: lör 27 jul 2019, 16:27
av Bullmark
Nu har jag fått till tekniken, men första gångerna lyckades jag sparka med rätt rejäl kraft rakt på smalbenet, många svordomar o skrattande fru...

Re: Öppna bakluckan
Postat: mån 29 jul 2019, 23:28
av MrRob
Jag hade också problem i början innan jag fick till tekniken. Felet jag gjord var att jag svepte med benet fram och tillbaka istället för åt bara ett håll. Antar att bilen uppfattade att man ville öppna och direkt stänga luckan.