Sida 1 av 2

Ska bli med v60 cc

Postat: ons 05 jun 2019, 21:15
av DmA
BildHallå. Jag skall nu bli med ny förmånsbil och valet har hamnat på en v60CC. Vi får handla upp till 8300kr/mån i fullleasing.
Med bifogad utrustning hamnar jag på 8600. Då blir det 300 i månaden i bruttolöneavdrag vilket jag kan leva med.
Men hjälp mig gärna och se om jag missat nått viktigt eller lagt till nått onödigt?

Leasingen upplagd på 4000mil om året med ca 3000 mil i tjänst o resten privat.
Jag jobbar som tekniker och utgår från gbg med tjänsteområde mellan Piteå och öresundstunneln. dock flyger jag allt över sthlm.
Privat har jag även en nyare navara då jakt är ett stort intresse, men Volvon kommer förmodligen få följa med ut i skogen ibland också.
Fru o 2 ungar skall få plats.


Så min fråga är till er som har koll. Hur tycker ni min setup ser ut? Hade ni valt annorlunda?

Tack på förhand. Dennis

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: ons 05 jun 2019, 22:14
av UnleashFusion
@DmA,

Ser bra ut, försökte göra en likadan på byggdinvolvo för att se om du missa något men hela konfig:en var annorlunda..(fanns inte ens loungepaket).. så jag antar V60cc på sidan är den gamla modellen eller så har dom inte uppdaterat överhuvudtaget.

sen har väl V60cc kampanj(som jag utgår ifrån Volvo Cars) , Med motorn D4 awd, advanced special edition där automat, elektriskt infällbara ytterbackspeglar, 12-tums förardisplay, Klimatpaket med Volvo on Call, elmanövrerad baklucka, nyckellöst Entry & Start, komfortstol, parkeringssensorer fram och bak. Bilen på bilden är extrautrustad. från original pris: 417700kr till 389900kr exklusive dom paket du valt till - bryr du dig om ljudanläggningen eller räcker standard ljudet(dock går väl priset upp med xx(x) kr från din 8600kr

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: ons 05 jun 2019, 22:19
av DmA
Ne ljudet tycker jag inte är värt att lägga pengar på.. Hmm elbaklucka är det standard eller tillval? Eller i paket?

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: ons 05 jun 2019, 22:21
av DmA
Såg nu. Ingår i cc advanced se 2 som redan är valt

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: tor 06 jun 2019, 01:21
av Ilduce77
Om det är leasing, så hade jag bytt till solid lack istället för metallic, speciellt om du ändå valt svart, och tagit bort stänkskydden.

Pengar att lägga på annat, eller spara.. 😀

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: fre 07 jun 2019, 06:38
av poseidon
Kör du så mycket så kanske 19" är dumt.

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: fre 07 jun 2019, 08:12
av DmA
Jag frågade säljaren det men han sa att det inte var så stor skillnad med tanke på att det va en cc. Men du kanske har rätt

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: fre 07 jun 2019, 12:20
av poseidon
Lär ju hålla kortare iaf, fälgskrap osv.

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: fre 07 jun 2019, 12:24
av DmA
Ja så kan vara fallet. Trodde du menade komfortmässigt.

Re: Ska bli med v60 cc

Postat: fre 07 jun 2019, 17:37
av Ilduce77
Jag tycker 19 är det minsta du ska ha... 😀

Man får väl helt enkelt undvika trottoaren och däckbytena betalar du väl inte själv?