Sida 1 av 1

Spolning funkar inte

Postat: tis 23 jun 2026, 11:12
av Sportgrogg
Hej,

Har ett problem med min V90 D4 MY 2020 som varken jag eller mekanikern som hjälper mig med min bil kan bli klok på, så tänkte att kanske är det så att någon här varit med om liknande innan och har lösningen eller kanske bara hört om det sedan tidigare.
Det är nämligen så att spolningen till framrutan inte funkar, men det funkar till bakrutan som går på samma pump.
Han har mätt upp så det kommer 12v fram till pumpen när man kör bakrutespolningen men det är 0v när man skall köra spolningen på framrutan.
Det funkar att "lura igång" det genom att hålla inne spaken för spolning när man startar tändningen, men det slutar fungera när man skall spola nästa gång.
Så min förhoppning är att någon har koll på vad f-n det kan tänkas vara som strular med den och vad det finns för lösning för vi blir inte riktigt kloka på det hela.