Sida 1 av 1

Missljud! Volvo xc90 2020 b5

Postat: mån 25 aug 2025, 18:21
av AxJa
Hej!
Nykomling i forumet här😊
Har en XC90 2020 B5 (2.0 diesel mildhybrid, motorkod D420T2) som har börjat få ett vinande/surrande missljud. Film: https://youtube.com/shorts/r9KBEnpZ0o0? ... _iGueyETOn .
Började för några veckor sen. Hörs endast vid belastning, först hördes det svagt mellan ca 40kmh till 70-80kmh, nu börjar det vid 20-30kmh och hörs tills över hundra, frekvensen på ljudet är då så högt att det försvinner i allt väg och vindljud. Ett par medåkare (varav en volvomek) har föreslagit turbon men jag är lite skeptisk, främst då frekvensen på ljudet ökar konstant med hastigheten, inte motarvarv eller växel.
Tacksam för alla idéer!

Re: Missljud! Volvo xc90 2020 b5

Postat: mån 25 aug 2025, 20:44
av apersson850
Brukar vara något lager när det är avhängigt belastningen, men omöjligt säga vilket förstås genom att lyssna på en video.
Brukar inte vara lätt när man åker i bilen heller. Kanske om du kör bilen på en lyft. Då har du förvisso ingen belastning men med stetoskop brukar ljudet höras ändå.