Sida 1 av 1

XC90 råd om Recharge däck

Postat: tor 20 apr 2023, 12:30
av Halvlind
Har precis lagt en beställning på en XC90. Valde att ha 20” på sommardäcken. Jag vill behålla lite höjd på däcket då jag kör en hel del dåliga vägar till stugan. Såg nu att det är recharge däck.

Blir osäker på hur dom presterar på sommaren?
Funderar på att gå upp till 21” då är det traditionella sommardäck.

Är det någon som har erfarenhet av dessa däck?

Tack på förhand

Re: XC90 råd om Recharge däck

Postat: tor 20 apr 2023, 15:16
av Camelen
Vi har dessa på vår bil
Är tysta och behagliga. Sedan hur de presterar och hur länge de kommer hålla får vi se. Tror de kommer ta slut snabbare än " riktiga" sommardäck. Jag missade att det var recharge däck och när jag upptäckte det så ville jag inte byta för att riskera ändrad leveranstid. Men med dessa däck och luftfjädring så går bilen riktigt behagligt. Har inte sett något dåligt med dem. Men nu kör jag lugnt också ;-)

Re: XC90 råd om Recharge däck

Postat: tor 20 apr 2023, 15:54
av KalleJ
Ska du behålla bilen mer än ett par år så kan det ju kvitta. Våga testa. Du kommer ju ändå ha ett par vinterfälgar med antar jag.

Re: XC90 råd om Recharge däck

Postat: tor 20 apr 2023, 16:19
av Halvlind
Ja, tog dubbdäck till vintern. Jag kör också lugnt, så det lär gå bra.
KalleJ skrev:Ska du behålla bilen mer än ett par år så kan det ju kvitta. Våga testa. Du kommer ju ändå ha ett par vinterfälgar med antar jag.