Jag kan hålla med om att Volvobilarna generellt blivit lite för dyra, och att det saknas integsalternativ.
Ok67 skrev:
Går att köpa nya V90 D3 momentum manuella för 299’ på blocket. Kanske inte riktigt en rättvis jämförelse. Men jag tror inte någon handlare släpper en D4 Aut för mindre än 380’. Det är en väldigt stor ökning av de faktiska priserna.
Jag hade aldrig betalat 80’ kr för starkare motor och att slippa växla.
Utöver det får du klimatpaket med dieselvärmare, elvärmd ratt och baksätesvärme. Elbaklucka, halvskinn, nyckellöst system för dörrarna, Volo On Call, drive mode settings etc. Kanske digitalradio också. Sen är ju 2021 den faceliftade modellen som Volvo inte vill rea ut det första dom gör.
Jag kan hålla med dig att 80' extra är mycket pengar. Det är väl bara att slå till på en D3 manuell på blocket om det är en sådan du vill ha. Handlarna vill väl tömma lagret på 2020 års modell, 2021 dyker up hos handlarna vilken dag som helst nu.
Edit: såg nu att några av blocketbilarna har Metallic, snygga fälgar, VOC drive mode settings mm. Bra pris måste jag säga.