Sida 1 av 4

Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 10:23
av DjuroS
Volvo S90 D4 AWD, 2017. Redan som ny vibrerade ratten vid inbromsning vid hastigheter ca 60 km/h och uppåt. På Bilia sa de att det är bromsskivor som var skeva när de monterades på bilen (undrar om kvalitetskontroll i produktionen) och efter byte av bromsskivor var problemet borta.
5-6 månader och ca 1000 mil efter bytet kom problemet tillbaka, först smygandes att det är svårt att detektera men sen blir det mer och mer påtagligt.
På Bilia sa de att bromsskivorna blev skeva, men denna gång kunde man inte säga varför? Man byte skivor och problem var borta, men inte länge.
Nu är det fjärde gång jag klagat på samma problem. Jag har svårt att tro att de hittar grundorsaken till felet och undrar är det värt att fortsätta med att (bara) reparera bilen hela tiden. Garanti tiden för bilen går ut i mars 2019.
Är det någon som upplevt något liknande och eventuellt löst problem?

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 10:39
av Geggan
Jag hade en V60 -15 där det var obalans i däcken som bara visade sig vid inbromsningar. En balansering tog bort hela problemet.
Är detta kollat?

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 13:12
av DjuroS
Det är väl det först man gör balansera däcken. På Bilia balanserade man först däcken, sen skiftade man däcken (bak-fram) och under tiden fick man skifta sommar - vinter däck också. Ingenting hjälpte

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 13:31
av least
Hur kan alla skivorna slå sig? Eller var det en och samma skiva?

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 14:44
av Xanthopteryx
Undermålig kvalitet på materialet. De blir varma vid inbromsning och vid exempelvis ett rödljus ligger klossarna emot och skivorna svalnar ojämnt och så slår det sig.

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 15:47
av least
Hur det rent faktiskt slår sig förstår jag, men alla eller en?

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 17:01
av Xanthopteryx
Samma fel på alla skivor helt enkelt? Troligt är ju att de börjar slå sig så sakteliga en och en och så kryper det och bir värre.

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: mån 10 dec 2018, 17:08
av vjohnj
Är det inte så att oken ligger an och sabbar skivorna, eftersom du byt flera gånger?

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: tis 11 dec 2018, 07:05
av Hanzon
Min bedömning är att bromsskivorna är av blandad kvalité, jag fick nya bromsskivor på min XC90 MY-17 efter 900 mil

Re: Ratten vibrera vid inbromsning

Postat: tis 11 dec 2018, 10:02
av vjohnj
Eller det är inte så enkelt att du omedvetet sitter med foten på broms lite? Så att det ligger på så pass att skivorna värms?
Känns konstigt att så många byten och alla skivir skulle vara piss