Sida 1 av 2

Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 12:58
av Gorban
Jag har idag en V90 D5 Inscription med mycket utrustning som t.ex. B&W, nappaläder, bägge säten med med el och minne fram, 4-zons AC, Intellisafe surround, 360-kamera, drag m.m. Bilen är en personalleasing som jag valde trots att jag kan få förmånsbil men jag ville ha mer utrustning.

Inför mitt bilbyte nästa år har företaget skärpt utsläppskraven så en D5 är inte längre möjlig som personalleasing. Dessutom är alla förmånsbilar laddhybrider eller rena elbilar nu. Jag kan t.ex. välja en V90 T8 Inscription eller R Design. Metalliclack och vinterhjul ingår. Utöver det har jag en begränsad budget på endast 20.000 kr för övriga tillval och jag inser att jag inte kan få allt som jag har på nuvarande bil. Jobbigast blir det att skiljas från B&W och jag inser att draget kan vara svårt att få med.

Sitter och funderar på teknikpaketet. Det innehåller navigation. Visst får man med någon form av webbkartor om man inte väljer den stora navigationen? Dessutom kommer ju Waze och Google Maps till CarPlay i höst och Volvos navigation är inte mycket att hänga i julgranen. Klara man sig utan den om man som jag kör en hel del nere i Europa?

Backkameran ingår i teknikpaketet men helst skulle jag vilja ha 360-kameran och då plockar det på. Intellisafe Suround har sina fördelar men det går att leva utan det. Minnen i stolan är också en fördel men givetvis ett i-landsproblem att inte ha.

När det gäller draget så får jag i värsta fall sätta drag på familjens BMW 118d. Jag behöver bara draget för att köra skräp till tippen och sjösätta båten. BMW:n skulle dessutom få dra mer än en V90 på B-körkort.

Hur tänker ni om tillval? Vad är det ni inte kan leva utan? R-design eller Inscription? Har Amber i dag men såg chefens nya bil med det ljusa lädret och satsar jag på elegans så skulle jag nog välja det. Å andra sidan är blåa V90 T8 R-design ovanligare och sticker ut mer. Men är Volvo V90 verkligen en sportbil eller ser det bara raggaraktigt ut?

Ni som har R-design, är ni nöjda med fjädringskomforten? Jag tycker egentligen att standardchassit är lite för mjukt, speciellt vid autobahn-körning i höga hastigheter.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 13:05
av Wibe
Personligen hade jag gått på Inscription. Tycker 90-serien är mer lyx, elegans än sport men det är ju bara jag. Sen hade jag nog valt till teknikpaketet. Sen har du väl ca 6000 kvar upp till 20000 som du kanske kan få något annat gött för


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 15:19
av V70_2005
Så länge man har sensorer fram och bak hade jag kunnat leva med enbart backkamera.

Lägg till teknikpaket och CarPlay så har du en grym bil inom din budget.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 15:37
av Wibe
Själv har jag bara sensorer fram och bak och känner inte att jag behöver varken backkamera eller 360 kameran men har man vant sig kanske det är annat


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 20:41
av Flajjan
Jag beställde nyligen en T8, valde Inscription, hade helst velat ha en Momentum (inscription i mina ögon är mest cromade plastlister och kvadratiska avgasrör plus det tvingande skinnet) R-design är snyggare, men det gick inte att välja bort sportstolarna annat än med ventilerat skinn.
Utöver det blev det: teknikpaketet (nav, kamera bak, Carplay, dynamisk led) krok, tonade rutor och H/K. Inte speciellt mycket när jag känner på det.
Haft mestadels haft fullbombade bilar, sen några tomhylsor - det äxr faktiskt inte så mycket som jag kände var "måste ha". Visst vissa saker hade varit trevligt, ventilerat skinn osv (men inte värt kostnaden) - så mycket kör jag inte längre.
Denna bil beställde jag efter vad jag tyckte jag kände var värt och vad jag defacto använder, det blev inte så mycket.
Carplay känns som en nobrainer med nya reglerna och funktionaliteten (kostar 1500 att eftermontera har jag för mig). Backkamera tycker jag är bra då bilen är lång och sikten bak är begränsad, speciellt när man backar mot släp.
Intellisafe hade jag tidigare men valde att inte ha, jag blev bekväm i att om någon kommer bakom så blinkar det - så när jag körde bilar utan blis var jag nära sido kollision - nu är jag tillbaka till att jag vrider huvudet utan att fundera - känns säkrare för mig iaf.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 22:38
av grillchips
Jag tycker inte R-designen är stötig för fem öre. Fjädringskomforten (med 19") är också bra, framförallt från förarsätet. Sambon som lätt blir åksjuk (som också oftast sitter i baksätet med yngsta barnet) tycker dock att den kan vara lite gungig. På motorvägar är det inga bekymmer utan det är snarare om man är lite gasglad på mindre vägar så det kanske inte är så oväntat.
Hennes närmaste referens i den bilstorleken är hennes fars V70 T6 Summum MY12 som trots 4C-chassi gungar något enormt, kränger och har sig men framförallt gungar som sagt.

Ungefär ett år innan vi beställde vår V90 så provkörde jag en V90 T6 Inscription som var fin och vad jag kan minnas var den väldigt följsam och inte heller den gungig. Dock svårt med så långt emellan körningarna.

Angående tillval så är det klurigt. Har du noll möjlighet att lägga till något ur egen ficka? Det finns trådar lite här och var på forumet där folk tagit bort tillval A och B för att tjäna in lite som de kan lägga på annat. Alternativt pröjsa mellanskillnaden som sticker över gränsen? Meeen det kanske inte är så det funkar förstås. Draget är väl ett praktexempel där, kostar inte mycket att eftermontera valfritt drag.
Jag har 360-kameran på min och visst fan är det en vanesak, men bilen ÄR lång och det är en hel del situationer jag har löst på 2sek istället för att få svettas i 5min tack vare kameran. Kan leva utan? Absolut. Vill jag det? Nej. Inte en chans.
Det låter ju dock som att du tillbringar mycket tid i bilen och då hade jag verkligen lagt krutet på hjälpmedel (Teknikpaketet t.ex), för så bekväm körning som möjligt. B&W i all ära men i min bok inte värt 30k alls.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: lör 01 sep 2018, 23:32
av snepo
Hade jag haft dom pengarna,hade jag köpt något roligare än Volvo.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: sön 02 sep 2018, 08:58
av Malmstroem
V90 T8 är rätt rolig i jämförelse med andra bilar i samma storleksklass och ägandekostnad.

Visst, en E63 AMG är roligare — men den kostar också rätt mycket mer...

Eller har jag missat något — exakt vad är det som är så pass mycket roligare, där familjen också ryms?

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: sön 02 sep 2018, 09:56
av Cokeisit
360 är något jag aldrig kommer att välja bort. Oslagbar hjälp när man parkerar på trånga storstadsparkeringar. Det och HUD är riktigt bra hjälpmedel.

Re: Tankar inför val av V90 T8

Postat: sön 02 sep 2018, 10:15
av Gorban
Tack för bra synpunkter. 360-kameran är rätt beroendeframkallande när man väl har den. Man kan se refuger på trånga ställen så att man inte förstör fälgarna. Man kan också få in bilen perfekt på trånga parkeringar. Men i konkurrens med annat kan man kanske leva utan den.

Jag backar alltid in på min garageuppfart men med en T8 kommer jag inte att kunna göra det om det inte ska bli väldigt långa kablar till laddningen. Då är det bra att ha backkameran när man backar ut för den har lite vidvinkel så att man ser om någon kommer körande bak om häcken.