Sida 1 av 1

Talad svenska; inget för XC 90 -16?

Postat: lör 16 jan 2016, 19:47
av bilmannen
Min XC 90 -16 förstår inte röstkommandon. Begäran att navigera till en adress bekräftas med slumpmässig uppringning eller annat överraskande. Ibland varnar bilen att "röststyrningskommandon laddas" men en halv timma efter start känns det inte så övertygande.

Att avbryta navigering eller påbörjad felaktig uppringning är näst intill omöjligt. Är det någon som har en fungerande röststyrning?

Re: Talad svenska; inget för XC 90 -16?

Postat: lör 16 jan 2016, 21:04
av sura56
Jag använder röst till klimatanläggningen och att växla mellan CD,USB och radio
och tycker det fungerar bra. Navigatorn har jag dock aldrig provat med röst.

Re: Talad svenska; inget för XC 90 -16?

Postat: lör 16 jan 2016, 21:22
av Droopy
XC60 har ochså svårt för svenska, måste säga att det fungerar under all kritik, jag trodde <volvo hade kommit längre.

Re: Talad svenska; inget för XC 90 -16?

Postat: mån 18 jan 2016, 09:43
av mikeman
Det är skillnad på svenska och svenska. :) Extensiva tester har visat att xc60 m.fl. fungerar mycket bra med min rikssvenska trots lite skånsk betoning medan malmöitiska och tom. lunda-skånska ger spännande, ej tillfredsställande resultat. Har inte provat att träna den på skånska, röstträningen är ett tips för de som har problem med det här. Bilens alltså, inte ni själva haha. :D