Sida 1 av 2
Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: tis 15 jan 2013, 20:23
av LukuZz
som rubriken lyder har jag en Volvo 245 93 b230fd som går orent på hela varv registret och det hela började med att bilen stod över vintern så hade soppa pumpen i tanken lagt av efter att jag hade bytt den så gick den orent, har testat lmm och lamdasond men har ej hittat några fel.
om ni har några funderingar så skriv
tacksam för svar.
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: tis 15 jan 2013, 23:36
av 245an
huvudpump, filtret?
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: ons 16 jan 2013, 22:13
av LukuZz
Huvud pumpen går iallafall
Luft filtret är nybytt
Filtret i tank va lite halv trasigt om jag minns rätt :|
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: ons 16 jan 2013, 22:32
av Rådlös
Du har ett bränslefiter också. Antingen sitter det på torpedväggen i motorrummet, vänstersidan, eller så sitter det under bilen, under baksätet ungefär. Det sitter då monterat i en trekantig "hylla" tillsammans med huvudpumpen. Det finns några årgångsvarianter på detta.
Man kan kolla huvudpumpen genom att mäta strömmen som den drar. Om den drar för mycket ström så är antingen pumpen dålig eller så är bränslefiltret igenproppat. Normal strömförbrukning är omkring 3 - 4 ampere, men någon som vet exakt kan korrigera här.
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: tor 17 jan 2013, 18:26
av LukuZz
går det att testa den utan att skruva ner hyllan?
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: fre 18 jan 2013, 18:06
av 245an
LukuZz skrev:går det att testa den utan att skruva ner hyllan?
lossa bara dom 2 främre bultarna så hänger den i det bakre fästet iaf ;) sen e de bara mäta :) om du vill så lossa slang till motorn å kör på starten å se om de sprutar soppa
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: fre 18 jan 2013, 21:29
av Rådlös
Du sätter naturligtvis amperemätaren där du kommer bäst åt. T.ex alldeles efter säkringen eller om det är ett relä som är det som kommer före pumpen, alldeles efter reläet. När man mäter ström så mäter man hur många ampere det går genom ledningen och det blir ju detsamma i början eller slutet på en kabel. (Om det inte är spänningsfall, men det bortser vi från här) Om du skall ha det för teständamål så kan du ha instrumentet i kupén så du har järnkoll. En elegant lösning är ett panelinstrument från Kjell & Co nr 48-129. Då har du koll medan du kör bilen och när störningarna uppträder. Det är då du har nytta av mätvärdena.
Du behöver alltså inte hissa upp bilen och krypa under. För enkelhets skull, skaffa först ett koppligsschema så du ser var den lämpligaste mätpunkten är.
Jag råkar ha en bild på ett snarlikt kopplingsexempel. Det gällde en vindrutetorkare då, men principen är densamma. Och jag har skrivit multimeter, men ett panelinstrumet är ju samma sak.

Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: lör 19 jan 2013, 10:09
av dalle76
Börja först med att kolla om det finns några felkoder.Ett annat tips är jordkablarna på insugsgrenröret som jordar spridarna.Det blir ärj som fan under dom.Har löst liknande problem på 2 st 740 för mig ps det är 2 jordkablar.
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: sön 20 jan 2013, 13:45
av LukuZz
det var inga felkoder och ska köpa nytt soppafilter i nästa vecka. har ingen amperémeter så har ej kunna testa pumpen.
Re: Volvo 245 93 b230fd går orent
Postat: tis 22 jan 2013, 20:45
av LukuZz
Har bytt soppafilter nu och den verkar gå riktigt bra förutom att den bara går på 3 cyllar, har kollat lite och det ser ut som att den inte får bensin till 4:an. Men ska kolla närmare på det i helgen