Sida 1 av 1
Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 03:20
av forbidden
Hej
När jag var på väg hem i natt så lyste dessa lampor på instrumenten: dålig batteri, trasig lampa och bromslamporna lite svagt (typ skimrande ibland) senare när jag hade kommit lite mer än halvvägs så la framljuset av + temperatur och bensinmätaren och instrumentbelysningen. Då lyste enbart batterilampan. Resten av belysningen på bilen verkar funka. Är det batteriet som spökar eller kan det vara något annat? Har tagit ur batteriet och provat rengöra + och - polerna samt laddar den och se om det hjälper. När jag provade ge fullgas under körning så tappade den kraft.
Är en 240 från -88 B230F kat.
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 06:36
av gnestakalle
Kan vara jordfel, kontrollera batteriets jordning mot motor men troligen har du fel i batteriladdningssystemet. Titta på nedanstående länk.
http://mekbiten.se/Egna_dokument/240_ba ... system.pdf
Mvh GK
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 08:09
av 240rally
Har haft samma fel och då var det kolen i generatorn som var dåliga, bytte laddnings regulatorn och så var
problemet löst.
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 09:58
av rd350
Kolla kolen (laddningsregulatorn) på generatorn, men börja med att kolla säkringarna (snurra på dem så de får bra kontakt)
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 15:04
av forbidden
Har kollat batteriets kondition inklusive laddat och rengjort + och - polerna, allt ok. Säkringarna är också ok, provade även att snurra på dom.
Troligen är det kolen i laddningsregulatorn som håller på att lägga av totalt som ni säger. Ska köpa en till veckan, verkar inte vara så svårt att byta själv. Det finns inget annat som kan spöka? Tack för all tips och ha en fortsatt trevlig helg
Ps på generatorn finns det en massa vita fläckar, är det ett tecken på något?
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 16:33
av rd350
Du kan nog va ganska säker på att det är laddningsregulatorn. Köp en original, de är betydligt pålitligare än pirat där kvaliten är väldans varierande.. Glöm ej koppla av batteriet när du bytar. Visst kan generatorn lägga av men det är ovanligt, då har den i regel fått hjälp på traven av en felkopplande klantskalle eller en lat svetsare som ej kopplat ifrån batteriet.

Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: lör 04 feb 2012, 19:49
av Rådlös
Dom vita fläckarna är troligen metalloxid. Alltså inget som kan påverka generatorns funktion. Prova att skrapa bort några av fläckarna. Ser du om det bara är oxid.
Det är troligen en legering av aluminium, zink och några andra lättmetaller i generatorhuset, så det är fullt normalt med vit oxid.
Re: Lysande varninglampor/elfel 240 -88
Postat: sön 05 feb 2012, 13:27
av forbidden
Var ut och bytte laddningsregulatorn idag och alla problem försvann :D Får tack för all hjälp från er alla 8)
Rådlös: Troligen är det som du säger att det är metalloxid. Kollade det samtidigt och du har alldeles rätt :D
Kör försiktigt och undvik att köra av vägen nu i vinter, vi vill ju att denna underbara volvoserie ska leva läääänge till
