Sida 1 av 1
Extraktorgrenrör b23e, 531-topp?
Postat: lör 26 nov 2011, 12:12
av OscarC
Tjenare.
När jag endå är igång och kör fram massa noob frågor så kan jag ju passa på och ta en till ;)
Jag vill hade tänkt köpa ett extraktorgrenrör till b23e och har kollat runt lite och imed att jag är en fattig student så har jag valt ut dom som är billigast.
http://www.mickegron.se/
http://www.folkraceshop.se/
http://www.kyrkmotorsport.se/
Vems grenrör är bäst?
Mvh Oscar C
Re: Extraktorgrenrör b23e, 531-topp?
Postat: lör 26 nov 2011, 12:34
av gnestakalle
Kyrk verkar ha välgjorda rör. Jag skulle nog välja dom om jag nån gång skulle vilja ha trimgrejor.
Mvh GK
Re: Extraktorgrenrör b23e, 531-topp?
Postat: lör 26 nov 2011, 17:28
av Volvo264GLE
Hmm, jag är tyvärr kass på trimning och sånt :roll: Men vill lära mig mer

Vad är speciellt med ett ett extraktorgrenrör? När man tittar på det ser det ut som man vill få ut avgaserna snabbare.. Är det så enkelt? Extrakt betyder ju typ dra ur, så hur drar man ur avgaserna med ett extraktorör?
Re: Extraktorgrenrör b23e, 531-topp?
Postat: lör 26 nov 2011, 19:17
av Marlboroman
Volvo264GLE skrev:Vad är speciellt med ett ett extraktorgrenrör? När man tittar på det ser det ut som man vill få ut avgaserna snabbare.. Är det så enkelt? Extrakt betyder ju typ dra ur, så hur drar man ur avgaserna med ett extraktorör?
Det speciella är att man utnyttja pulserna i avgaserna. Genom att utnyttja pulserna som uppstår när avgasventilerna öppnar så drar man ut mer avgaser ur cylindrarna och hjälper dessutom till att dra in mer ny luft/bränsleblandning. Sen kan man genom att dels ändra grovleken på rören och dels ändra hur rören sitter ihop med varandra ändra karaktären på motorn och förbättra vridmomentet inom ett visst varvtalsområde. Lite förenklat sett så kan man säga att ett 4-2-1 grenrör funkar bättre på mellanresitret och ger en jämnare vridmomentskurva medans ett 4-1 funkar som regel bäst på högre varvtal men klanare lågvarvregister som följd.
Re: Extraktorgrenrör b23e, 531-topp?
Postat: sön 27 nov 2011, 11:52
av 240rally
Beställer du hos mickegrön eller folkraceshop ska du inte ha brottom, har du tur kanske du får dom nån gång till nästa sommar.
Kyrks rör är väl mer eller mindre kopior på timos rör så dom är helt ok att använda.