Sida 1 av 1

Volvo 440 -89 bilen dör när jag kör och nu startar den inte!

Postat: tis 14 jun 2011, 18:34
av herrcronqvist
Köpte en Volvo 440 -89 av en kompis till mig, han hade haft problem med den innan. Att den "stannade", varvtalet gick ner, fläkten gick ner i varv, bensinmätaren gick i botten och stereon slutade fungera.

Idag dog den när jag va ute o körde och nu startar den inte igen, inte ens med bogserhjälp.

Någon som har någon idé på vad problemet kan va??? När jag slår igång tändningen händer absolut ingenting, inte ens startmotorn gör ljud ifrån sig.

Re: Volvo 440 -89 bilen dör när jag kör och nu startar den inte!

Postat: tis 14 jun 2011, 19:06
av vetten
Verkar som om den inte laddar, lyser inga lampor på instrumenteringen? Antagligen är väl batteriet helt slut också.

Re: Volvo 440 -89 bilen dör när jag kör och nu startar den inte!

Postat: tis 14 jun 2011, 20:46
av herrcronqvist
Nja batteriet är det garanterat inte, för det är nytt. Nope inga lampor på intsrumentpanelen lyser... dock så lyser displayen på radion men det kommer inget ljud ut till högtalarna.

Re: Volvo 440 -89 bilen dör när jag kör och nu startar den inte!

Postat: tis 14 jun 2011, 21:03
av vetten
Testa att ladda batteriet och gör sen rent alla jordanslutningar i motorrummet, om du sen får igång bilen så mät upp hur mycket den laddar ska väl ladda runt 14V om generatorn funkar som den ska.

Re: Volvo 440 -89 bilen dör när jag kör och nu startar den inte!

Postat: mån 20 jun 2011, 13:04
av herrcronqvist
Nu är bilen fixad, det va tydligen kortslutning i batteriet. Så nu har man nytt batteri och bilen rullar som den ska.