245 motorbekymmer! el
Postat: mån 20 mar 2006, 16:28
av dea83a
Har en gammel 245-88 års model med b230f, en polare har bytt kolen i generatorn för han fick låna den tillfälligt. Nu har jag fåtttillbaka den och satt på den på bilen igen, men nu drar batteriet ut , har han satt kolen fel eller va kan d vara!
Några frågor
Postat: tis 21 mar 2006, 11:58
av Rådlös
Fungerade generatorn för din polare? Drog det ur batteriet för honom? Om inte, kanske du skulle se över din egen inkoppling. Glöm inte remspänningen. Ofta förbisedd felkälla.
Kolen sitter i speciella hållare, så det torde vara svårt att göra fel där. Men det är klart att 100 % säker kan man aldrig vara. Din polare borde väl ställa upp och assistera på din felsökning annars?
Ett viktigt "verktyg" är en bra voltmeter så att du kan kontrollera laddspänning mm. Då kan du genast ringa in felet mycket lättare.