Sida 1 av 1
springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 02:53
av kongrman
Hej kan man springa igång en bil utan koppling utan att förstöra växellådan?
hur gör man isåfall?
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 11:01
av Hasse63
Går och går...Har man ingen kopplingslamell så kan man inte få motorn att snurra runt då man rullar bilen. Har man kopplingslamellen men inte så man kan frikoppla (utan kopplingsvajer/cylinder) så kan man lägga i 3-4 och få hjälp av en bil att rulla igång motorn MEN. då motorn väl är igång så kan det hända saker då man kanske inte får ur växeln på en gång... du kanske kör in i bilen framför :roll:
Funkar inte startmotorn då?
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 16:00
av kongrman
Jo den fungerar. Jag har också hört att man kan växla utan koppling bara man växlar vid rätt varvtal?
jag tänkte försöka på en saab 99 utan koppling från 1975
jag vet att det inte är saab forum men......
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 16:11
av bensinskalle
Är det ingen belastning på lådan så ramlar växeln ur utan problem, men att få i en annan växel är väl näst intill omöjligt på en vanlig manuell låda
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 16:41
av gnestakalle
Att köra utan koppling går bra, jag hade en gammal PV en gång i tiden där kopplingen pajade och det funkade att lirka i växlarna vid rätt varvtal. MEN det är inget jag rekommenderar i dagens trafik, det är lätt att tappa kontrollen och då kan lätt en olycka hända. Det är nog säkrast att bilen står tills du kan få kopplingen fixad.
Mvh GK
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: sön 31 okt 2010, 20:47
av tuxedo
I min gröna ungdom körde jag genom hela Stockholms innerstad från Hammarby till Norrtull utan koppling,
Ett kopplingsfinger hade gått av på min gamla Ford Taunus och jag tyckte att jag måste ta mej hem med bilen för att snabbt reparera den.
Kom fram alldeles genomblöt av svett och med eko efter arga signalhorn ljudande i stan och startmotorn skållhet med nästan tomt batteri.
Och det har aldrig funnits så mycket rödljus i Stockholm som den dagen.
Vad tänkte man på egentligen? nåt liknande skulle jag aldrig kunna drömma om att göra idag, :roll: dessutom har jag lämnat Stockholm för länge sen.
//tuxedo.
Re: springa igång en bil utan koppling?
Postat: mån 01 nov 2010, 12:11
av Svängbulten
Det går fint, bara du är försiktig, körde för 4 månader sedan från torsås upp till kalix utan koppling, och de var kopplingscylindern som hade farit, men var ju illa tvungen att ta mig hem för att fixa den. men det är inget att rekommendera!