Sida 1 av 2

Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 08:57
av Volvo264GLE
Hej! Jag träffade en bekant som frågade om jag var intresserad av hans 245 diesel - jag var lite osäker och tackade nej men jag har nu funderat lite på den iallafall... Det jag funderar på är vad den kan vara värd - kanske kunde man få lite ideér och råd angående detta...

Lite fakta:
Volvo 245 glt -81 som det har varit en B28e i men som de på 90-talet satte en D24 i.

Mätarställningen är 35xxx (vet inte riktigt hur långt motorn har gått).

Den är reggad som en lättlastbil..

Rost finns lite på utsidorna på sidobalkarna, motorhuven, baljorna (hål m. dia. 6-7cm), lite på dörrarna. Under?
Balken längst bak (som brukar rosta) är borttagen för ditsättning av en ny. Från vänster hjulhus och bakåt är plåten intryckt.

Övrigt: Klädseln är (egentligen fin) men ganska sliten, dock finns det aircondition, elmanövrerade speglar, elhissar, hijackerkonsol (men kunde inte hitta kompressorn), extralysen, gltlister, fyra extramätare; volt, klocka, oljetemp, oljetryck och slitna däck.

Det är naturligtvis svårt att värdera den när man inte sett den men kanske kommer det något =D

ps. dessutom har han en 244 diesel (d24 som är bytt under 90-talet) -82, mycket fräschare men med lite rost - vad ligger det för värde i bilar av denna typ om de är i hyfsat skick?

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 15:52
av bensinskalle
De låter i mina öron som bilen är ett ök? Rost lite överallt, bucklig?

Extradelarna är ju ett stort plus och diesel för den som gillar det, men jag ser annars inget direkt värde i den bilen. Ja skulle ge max 5000 för den med tanke på allt jobb, helst mindre.

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 16:58
av Volvo264GLE
Tackar så mycket för synpunkterna men vill gärna ha mer! =D

Det verkar inte vara några större rostskador utan lite mer "skönhetsrost" (ytrost) om man säger så. Det verkar vara mest rost i baljorna coh så var den lite tryckt längst bak. Tyvärr är den röd/mattröd.

Hur länge kan man räkna med att en D24 (ca) håller?

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 17:13
av bensinskalle
d24:orna snurrar på så länge dom inte blir övervarvade/ överhettade, så har bilen varit i en volvoraggares ägo så är motorn kanske inte så fräsch.

Har det krypit fram rost i hörnen/ nederkanten på dörrarna så är dom "genomrostade", dom rostar inifrån och ut. Är resten bara ytrost och sedan kex bak på bilen så är väl inte de så allvarligt, men de är ju en del att ordna om man inte gillar rost

En sliten inredning tycker jag är ett stort minus också, till skillnad från rosten så är det ju inte bara att laga...

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 17:34
av Volvo264GLE
Nejdå, han som har dem är inte sådan...
Rosten är inget som hindrar godkänd besiktning iaf- får väl ta och kolla baljorna en gång till då (bilen har drag).

Det är verkligen synd att klädseln är sliten, dörrklädseln är kolsvart och sätena är av gulaktig plysch...

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: tis 12 okt 2010, 17:43
av dalle76
ett plus är ju att om ett år är det en skattebefriad diesel med besiktning vartannat år.inte helt fel :wink:

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: sön 21 nov 2010, 14:24
av Volvo264GLE
Lyfter min gamla tråd! Talade med mannen igår - jag frågade vad han ville ha...
10 000 kr Är vad han vill ha!!! :-O)

Ett redigt överpris :roll:

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: sön 21 nov 2010, 16:13
av gnestakalle
Alldeles för dyrt enligt min ödmjuka (W) mening. :)

Mvh GK

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: sön 21 nov 2010, 16:23
av Rådlös
Det finns gott om begagnade bilar. Välj en annan.

Re: Värde på en Volvo 245glt diesel?

Postat: sön 21 nov 2010, 17:58
av bensinskalle
Jag gav ju 1000 spänn för en 240.

Följande fel:

-Fick svetsa lite på alla dörrarna
-Skrubba ordning framskärmarna
-Svetsa 3 ställen i hjulhusen bak
-Byta motor
-Byta bromsar ( oken var dåliga ;) )

Kanske är lite att jämföra med