Justering handbroms 240
Postat: lör 19 dec 2009, 11:35
Tjenare någon som vet hur man spänner handbromsen på en 240 -86? Har tittat bakom askkoppen men det ser inte alls ut som t.ex. 740/940.
Mvh
Mvh
Elmgren skrev:Tjenare någon som vet hur man spänner handbromsen på en 240 -86? Har tittat bakom askkoppen men det ser inte alls ut som t.ex. 740/940.
Mvh
hakano skrev:Ja, men det var endast de allra tidigaste 240 som hade kvar denna justering. Man kan naturligtvis ersätta plattjärnsbiten med justeranordningen också som det var på de tidiga 240 och 140, många har gjort detta för att få en bättre handbroms.Elmgren skrev:Tjenare någon som vet hur man spänner handbromsen på en 240 -86? Har tittat bakom askkoppen men det ser inte alls ut som t.ex. 740/940.
Mvh
Finns väl även versioner där man justerar ut backarna på justeranordningen inne i trumman genom ett hål i trumman från utsidan. Där bör man justera först. Sen justera wiren om det nu behövs via askkoppen.
Arne skrev:Ja, men det var endast de allra tidigaste 240 som hade kvar denna justering. Man kan naturligtvis ersätta plattjärnsbiten med justeranordningen också som det var på de tidiga 240 och 140, många har gjort detta för att få en bättre handbroms.Vet inte om en 82:a skall räknas som så tidig? Har haft den sedan den gått 8000 mil och jag tror ingen hade hunnit att byta ut något i handbromsen på den bilen och där sitter justeranordning i alla fall.