Sida 1 av 1

Volvo 240 89a

Postat: tor 21 maj 2009, 20:10
av Wickmark
Hej alla glada!

Jag har en Volvo 240 89a med motor B230F, 2,3 kat.
Jag undrar.

1. Hur mycket bensin drar bilen ny. Normal körning?
2. Mår motorn bättre med ett grövre avgasrör?
3. Är det ens lönt att försöka helrenovera en B230F med amatörkunskaper? Har hört att motorn ska vara svår att fixa med. Ventiler och så ska vara en mardröm. Stämmer detta?

Tacksam för massor av svar!
Mvh
Affe

Re: Volvo 240 89a

Postat: tor 21 maj 2009, 21:01
av Fluffen
De ligger väl på 0.8-0.9l/m men det beror ju på hur du kör. :lol:
Vet inte om de mår bättre av grövre avgas om de är oskruvade annars, men vill du ha grövre så är det bara att slänga dit. :wink:
Går utmärkt att renovera själv, bara du har tillgång till en bra handbok med moment och dyl. Ganska lätta motorer att skruva med själv. Men går motorn bra så ska den inte röras enligt mig men saken blir ju en annan om du ska trimma. :wink:

Re: Volvo 240 89a

Postat: tor 21 maj 2009, 21:11
av Rådlös
När bilen var ny skulle den dra 0,85 l/mil, blandad körning. Jag gjorde en kontrollmätning för några månader sedan på min 92:a. Den har gått ~ 34000 mil. Den drar 0,93 l/mil, blandad körning, och med ca 25 % etanol. (okonverterat).

Din fråga om större avgasrör, blir nog ett allmänt svar: Den mår nog lika som med originalröret, och det är nog inget fel på det heller.
Jag har öppnat en äldre B21, och upplevde inga problem med ventiljobb och annat, men allt beror ju på din ambition och vidden av kunskap. Handböcker och verkstadsböcker finns att köpa, så du behöver inte tveka om du känner total okunskap. Men insprutning och styrdator skall du nog inte ge dig på utan väldigt väl underbyggt med kunskap och erfarenhet.

Om du tycker att bilen är trött eller nedgången, så börja med ett kompressionsprov. Det är alltid steg 1A.

Re: Volvo 240 89a

Postat: tor 21 maj 2009, 21:12
av Wickmark
Tack för svaret..

Funderar på att inhandla en extra motor och renovera för just bensinförbrukningen skull. Och för att det är kul :D
Men behövs det inte mer special verktyg än moment nyckel?
(kanske stoppar i turbo) 8)

Re: Volvo 240 89a

Postat: tor 21 maj 2009, 21:58
av dalldall
världens lättaste motorer att mecka med! ta först ett kompprov innan du river den, är det bra så beror bränsletörsten på nåt annat!

Re: Volvo 240 89a

Postat: fre 22 maj 2009, 22:05
av Wickmark
Tack kompprov blir det.
OCH ska inhandla bok om bilen. Vet någon någon specielt bok eller det blir bra med vilken som?

Re: Volvo 240 89a

Postat: lör 23 maj 2009, 21:22
av dalldall
bok finns att låna på biblioteket!

Re: Volvo 240 89a

Postat: mån 25 maj 2009, 04:36
av Wickmark
dalldall skrev:bok finns att låna på biblioteket!
Hmmm tack för det. Har inte ens tänkt den tanken :D