Sida 1 av 1

tändnings lås

Postat: lör 26 jul 2008, 01:16
av folkrace_89
hej behöver lite hjälp me min 244 -81a
e det nån som vet vilken följd de ska vara på kablarna som går till den runda dosan till tändningslåset.. vilken färg följd och hur många hål ska det vara emellan dom? snälla hjälp mej med det

Re: tändnings lås

Postat: mån 28 jul 2008, 20:54
av Hilmer

Re: tändnings lås

Postat: tis 29 jul 2008, 18:36
av folkrace_89
jo ja har det men de står ju inte vilken färg som ska vara till vilket ställe så de hjälper inte så mycket eller så e de ja som inte förstår mej på det

Re: tändnings lås

Postat: tis 29 jul 2008, 18:57
av Rådlös
Om du har elschemat och en kabelbunt, så bör det ju inte vara något problem. Det vill säga: Du måste ha en Ohmmeter eller en summer för att ringa ut kablarna.

Du börjar alltså kolla på schemat vilka kablar det handlar om. Sedan följer du, på schemat, den aktuella kabeln baklänges och kommer då till en kopplingspunkt någonstans. Då vet du vilket som är "A" och "B" på kabeln. Sök reda på punkterna A och B i bilen, ohmmät eller ring ut med summer. Då vet du vilken kabel som är rätt. (Det skall vara 0 Ohm, inget motstånd, på en kabel som leder utan avbrott). För din egen skull och i framtiden kan du ju samtidigt märka kablarna allteftersom du hittar dom.

Re: tändnings lås

Postat: tis 29 jul 2008, 19:25
av Hilmer
Enligt schemat har du både vilken färg det är på kablarna och i vilket hål som dom ska sitta i.
Siffror och bokstäver är stansade på detaljerna.
Här är en något mer detaljerad bild på hur det ser ut:
Bild