Sida 1 av 1

2 kablar från styrboxen av, hjälp?

Postat: ons 23 jul 2008, 07:54
av fronta
Sen idag hittade jag ett par kablar som kommer från styrboxen, alla andra därifrån går till vardera givare samt en grov till generatorn. De som gått av har grön och vitgrön färg, dessa går ut till höger om motorn! Har ngn koll eller kan kolla vart dessa ska gå? Finns några kablar som går in mot kupen som är tomma kan det vara tills dessa tro.. på kontaktstycket står ett nummer: A5 09-002 om det kan vara till ngn hjälp?
Tacksam för hjälp med dessa 2..

Re: 2 kablar från styrboxen av, hjälp?

Postat: tor 24 jul 2008, 11:30
av rogerhq
Om du ger mig modell och motortyp kan jag kolla i Haynes...
På B20F-motorns ECU går det ut Grön från:
35: Lambdasond
26: Instrumentpanel:Färddator/Lysdiodpanel

Vit-Grön från:
7: Värmereglage/AC

Andra motorer har lite annorlunda färgkoder på sina ledningar.

(Med reservation för att inte alla ledningar är färgmärkta i Haynes kopplingsscheman..)

Re: 2 kablar från styrboxen av, hjälp?

Postat: tor 24 jul 2008, 14:01
av fronta
Oj jo naturligtvis. Det är en 480ES motor är en B20 med nuffor bakom, kommer inte ihåg exakt men kan kolla tills imorogn om det inte räcker.
Alltså den gröna och grönvita kommer ut ihop o sitter i en skarvhylsa ihop således bör de gå ihop till ngt?

Re: 2 kablar från styrboxen av, hjälp?

Postat: tis 02 sep 2008, 09:28
av fronta
Motorn har E beteckningen och dessa två kablar ska tydligen gå till en CO-Potentiometer enligt schema, dels hittar jag ingen ska väl sitta runt luftburken? O för det andra borde det ju bara göra att bilen går i nödprogram, inte blir omöjlig att starta eller tänker jag fel? Jag har gnista på alla cylindrar, tändföljd har jag ju inte kollat utan antagit att den stämt, är det 1243 på dessao ettan till vänster?
Tänder inte ens på startgas utan baktänder! Fanken är det totalt motorhaveri tro? Har bytt fördelare och kamaxelns packbox också..