Sida 1 av 1
Kylarfläkt lagt av
Postat: lör 07 jun 2008, 23:12
av Ur4
Hej,
Samtidigt med sommarvärmen la kylarfläkten av. Ingen bra kombination :( Hur testar man att fläkten eller om det är en givare (var den nu sitter?) som lagt av? Antar att man kan koppla fläkten så den går hela tiden (fast hur?).
Mvh
Christian
Har konstaterat att det inte var fläkten. Den gick bra när jag drog kablar direkt från batteriet. Återstår givaren som jag inte ser någonstans. Sitter den monterad i själva fläkten? Någon som vet?
Mvh
Christian
Nu var det löst! Hittade givaren nere på kylaren, tog bort kontakten från givaren och kortslöt kontakten och fläkten gick igång. Så nu är det bara att byta givaren (fast den sitter hårt!). :D
Mvh
Christian
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: mån 09 jun 2008, 00:29
av Hemulen
Grattis! Så ska en slipsten dras! :lol:
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: ons 11 jun 2008, 12:22
av Ur4
Tack för det Hemulen. :) . Ja, ibland hinner man tänka efter själv när man skriver saker.
Har nu bytt 410kr termogivaren (fick plocka bort hela kylaren) och skruvat ihop allt igen. Men nu har jag problem med att fylla på kylarvattnet till rätt nivå. Det är uppfyllt i expansionskärlet men det finns luft i slangarna. Har även prövat att lufta kylaren (lossat på ventilen i botten av kylaren och har haft en slang kopplat till ett delvis vattenfyllt kärl som placerats höjdmässigt ovanför kylaren) för att få bort luftfickor men det kommer ingen luft.
Och nu kommer en amatörfråga: Kan det vara så att jag ska varmköra motorn så pass mycket att termostaten öppnar sig så att det blir genomströmning av kylarvattnet genom motorn. Därefter fylla på med mer glykol/vatten?
Tacksam för svar från någon som gjort detta innan.
MVH/Christian
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: ons 11 jun 2008, 15:20
av vetten
Termostaten måste öppna Ja :!: öppna värmereglaget också så att vattnet kan strömma runt hela systemet du ska känna att det kommer varmluft in i kupén, man brukar kunna hjälpa till lite genom att klämma på den övre tjocka slangen. Oftast kommer den att suga i sej lite vatten till när du stänger av sen om det inte är helfullt så kolla nivån innan du kör iväg nästa gång.
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: ons 11 jun 2008, 17:18
av Ur4
Hej Vetten,
Tack för det snabba svaret.
Gjorde som du sa och nu är det ordnat. :D Det där med värmereglaget hade jag inte tänkt på. Ska hålla koll på vattennivån innan nästa start.
Mvh
Christian
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: ons 11 jun 2008, 20:03
av v440
Hej,
Tänkte låna tråden. Harockså bytt kylarvatten i min 440 men får ingen cirkulation (får inte i nog med vatten) verkar det som. Varmkör men ingen värme i kupen. Slangarna känns "spända" men ingen värme i de heller. Risken för överhettning är stor. Vad har jag gjort för fel? Hoppas på hjälp av någon.
/Hasse
Re: Kylarfläkt lagt av
Postat: tor 12 jun 2008, 12:14
av Ur4
Hej Hasse,
Har du bytt termostaten? Den borde öppna sig vid en viss temperatur så att vattnet ska flöda igenom.
Mvh
Christian