Sida 1 av 1
vxl å tändnings fel 240 87a b230k
Postat: tor 22 nov 2007, 13:10
av front_one
Hej jag har en volvo 245 -87a b230k som jag har lite problem med .. till att börja med så går tändningen inte ställa in det händer inget när man vrider på rotorstocken. samt att det känns som att det tar emot med 2 och 4ans växel och fyran åker ut ibland.. men lyfter jag lådan går det utmärkt.. sen när bilen står på tomgång så skakar hela bilen och det är nått som knackar under bilen men när jag kopplar blir det tyst.. och när jag kör iväg på ettan så är det som om hela bilen hoppade.. samt att det tjuter under bilen.. finns det någon som kan hjälpa mig mvh fredde :?:
Postat: tor 22 nov 2007, 17:57
av I.H.P
Tändningen går inte att ställa på din bil, den styrs elektroniskt.
//Björn
Postat: lör 24 nov 2007, 19:23
av niklas gson
I.H.P skrev:Tändningen går inte att ställa på din bil, den styrs elektroniskt.
//Björn
men det e väll grundinställning i alla fall ???ska montera brytarlöst på en b23 vad ska graderna vara då??
Tändinställning
Postat: lör 24 nov 2007, 20:06
av Rådlös
Tändinställningen skall stå på en skylt i motorrummet.
Men hittar du inte den så är ett par riktvärden här: Grundinställning ca 10 - 12 grader. Sedan vid "halvgas" 2500 v/m, beror det på årsmodell och motormodell etc. Allt ifrån 17 till 30 grader.
Men fabrikörn av ditt brytarlösa system måste väl också ha en åsikt? Vad säger han?
Postat: sön 25 nov 2007, 12:16
av front_one
Tack men finns det någon som kan hjlpa mig vad ska jag göra ?

Postat: sön 25 nov 2007, 20:25
av I.H.P
niklas gson skrev:I.H.P skrev:Tändningen går inte att ställa på din bil, den styrs elektroniskt.
//Björn
men det e väll grundinställning i alla fall ???ska montera brytarlöst på en b23 vad ska graderna vara då??
Fördelaren på B230K är "tom", sitter bara en rotor med bredare tunga för att kunna fungera inom ett brett tändningsområde, sen styrs tändpunkten av elektroniken m.h.a bl.a svänghjulsgivare & knacksensor.
Det du antagligen menar med brytarlöst är en fördelare där brytaren är ersatt av trissa och hallgivare. Håller med om 10-12grader, brukar ställa åt det högre hållet så länge man inte får spikningar.
Postat: sön 25 nov 2007, 20:38
av I.H.P
front_one skrev:Tack men finns det någon som kan hjlpa mig vad ska jag göra ? 
Lyft på växelspaksdamasken, spaken sitter i en tvådelad plastkula som ska hållas nere av en seegerring, lossar denna blir 4:an svårväxlad.
Växelförarens gaffel som sitter fast i spaken är lagrad i två bussningar, som kan vara utslitna, finns både plast(skit) och mässing(bra) bussningar
Har du friska motor och växellådskuddar?
Kolla oxå knutkors, stödlager & stödlagerhållare på kardanstången.
Kan även vara dåligt svänghjulslager eller felcentrerad koppling
//Björn
TACK
Postat: lör 01 dec 2007, 19:45
av front_one
Tack för all hjälp .. kamen var fel ställd och motor kuddar samt vxl låds kudde var inga kvar =)