Sida 1 av 1

vibrationer i 70km/h

Postat: sön 27 maj 2007, 21:17
av mlindblom
Hej

Har en 240GL-82, 4vxl med överväxel.

När jag kör i strax över 60-70 börjar hela bilen vibrera. Detta håller i sig iallafall upp till 90 (inte kört fortare). känns som motorn tappar kraft också men de kanske är inbillning. trycker jag ner kopplingen försvinner lite av vibrationerna. vibrera mer vid gaspådrag, belastning på motorn.

Ska tilläggas att ena motorkudden i fram är kass så ska byta den snart. (märks vid starkt gaspådrag från stillastående, då vrider sig hela motor/växellåda så att nåt dunkar i karrosen).

Kan det vara det som är felet eller nån som kommer på nåt annat? tacksam för alla tips!!! :D

Postat: sön 27 maj 2007, 22:56
av Hasse63
BYT KUDDE :!: :!: :!: :D

Kan även vara mellanaxeln (knutkors)

Postat: mån 28 maj 2007, 17:15
av J00r
Hade samma problem med en kompis bil, då var det hardy plattan som satt löst. Vi drog åt alla bultar och då vart det genast som vanligt igen.

Vibrationer

Postat: tis 29 maj 2007, 09:12
av Rådlös
Byt båda motor- och växelådskudden samtidigt. Det är inget att hålla på.

Postat: ons 30 maj 2007, 21:12
av mlindblom
eeh...Va är hardyplatta för nånting?

Postat: ons 30 maj 2007, 21:36
av fribbe_740
en gummiskiva med sex hål i, som en bussning för att drivlinan inte ska bli stum. du fattar direkt om du kollar bakom växellådan, fästet till kardanaxeln