Sida 1 av 1
Trög koppling ??
Postat: ons 21 feb 2007, 10:40
av helgonet
Jag har nyss köpt en 440 manuell och tycker kopplingen går trögt och med kort slag. Min undran är om det vajer och den har börjat fläka upp sig i höljet ??
Postat: lör 17 mar 2007, 19:38
av Mr_Volvo
hej jag har också en volvo 440 där kopplingen är jätte trög, tror att det är nån 400 sjukdom för jag hade det på min gamla 460 oxå.
så jag tror inte att det är nått fel på din koppling. visst så kan jag inte garantera det men...
Mvh Magnus
Postat: lör 17 mar 2007, 23:05
av kallsund
Hej.
Njä, jag vill nog protestera lite. Är nu inne på min tredje 400 med lätt och smidig koppling, så jag tror inte det är helt "modell-relaterat".
mvh
Kalle
Re: Trög koppling ??
Postat: mån 17 aug 2009, 01:11
av Michaelvecel
minska på spänningen då?
Re: Trög koppling ??
Postat: sön 15 nov 2009, 22:17
av volvo63
Hej!
Hade samma syptom på min 440 -92
- trög koppling och värre blev det i långkörning (motorn varm) då det t o m började knaka i pedalen.
- kort slag och kopplingen tog högt
detta försvann när jag bytte till ny koppling, den gamla var inte dock inte slut men troligvis var fjädrarna i tryckplattan slut för nu är slaget mycket längre. Det var ingen lätt sak att byta koppling då det är otroligt trångt under huven.