Sida 1 av 1

Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: tis 03 apr 2018, 10:43
av soulbrother
Min 240 GL -88 med B230F har Chrysler tändsystem. Sista tiden har det vid ett par tillfällen hänt att motorn stannat så tvärt som om man vridit av tändningen. Några gånger har det bara rört sig om väldigt korta stopp på max en sekund men sist dog den helt under körning på jämn gas i ca 50 km/h. Rullade in till kanten och då startade den och gick som vanligt. Bytte på ren rutin ut bränslepumpreläet som var original, tillverkat 1987. Har kört ett par dagar och inte känt något men jag skulle uppskatta tips om var jag ska fortsätta om det händer igen.
Angående tändsystemet så finns som jag förstår det bara en hallgivare i fördelaren och ingen på vevaxeln? Inte heller någon separat tändförstärkare eller annan styrenhet än den som sitter höger fram?
Eftersom den inte har någon varvräknare kan man ju inte se om signalen från fördelaren försvinner (=hallgivaren) vilket ju annars var ett bra sätt att diagnosticera givaren...

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: tis 03 apr 2018, 19:40
av sicnarf
Du har antagligen löst felet redan. Du kan sova lungt och. sluta oroa dig :-)

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: ons 04 apr 2018, 07:15
av soulbrother
Tack sicnarf, jag var nästan inne på det själv eftersom jag inte har hört om några speciella andra orsaker... Bränslepumpreläet brukar ju kunna börja leva ett eget liv på äldre dar så nu ska jag börja sova gott igen! :D

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: ons 04 apr 2018, 07:48
av Arne
Det du beskriver låter som en 230E.

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: ons 04 apr 2018, 13:57
av soulbrother
Vilket av det jag skrev låter som en 230E? ??:-/

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: tor 05 apr 2018, 08:05
av errim
Hej!

Jag hade för ett par år sedan en -88A med LH2.2 och Chrysler tändbox. Den strulade och dog ibland. Jag hade inte så mycket erfarenhet av strul då, då mina tidigare (3st) 240 aldrig hade krånglat.

Första gången den stannade så byttes systemreläet ( bränslepumpsreläet) och sedan gick den bra ett tag.
Men efter ett tag dog den igen. Kom fram till att det berodde på ärgade kontakter i kontakstycket vid tändboxen. Boxen sitter ju i motorrummet och utsätts för mycket fukt o smuts. Finns ju en anledning till att boxen flyttades in i kupén från och med -88B.
Så det kan ju vara bra att ha koll på den kontakten och rengöra o smörja den med lämpligt medel så att det inte ärgar där.

Mvh, Bengt

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: tor 05 apr 2018, 21:20
av soulbrother
Okej Bengt! :) Det var också min tanke så när jag bytte bränslepumprelät hade jag även loss anslutningskontakten till tändboxen och rengjorde med elektronikrengöring. Har kört ett par dagar till nu utan problem så något eller båda av de åtgärderna har kanske fixat felet!

Re: Vanligaste orsaken till plötsliga motorstopp?

Postat: tor 05 apr 2018, 23:36
av Frrla
är det den som man kan dela tändspolen i 2 delar? isf brukar ju dom ärja i kontaktblecken där också. har gjort det i förebyggande syfte på en 740 -87 eller om de va -88 å där va de inte vackert.