Sida 1 av 1

Lampan som visar att man har helljus lyser vit. Lösning

Postat: lör 01 apr 2017, 13:48
av dalle76
Som rubriken lyder. Inget problem för mig egentligen då jag satt en bit eltejp över eftersom den bländar. Men troligtvis kommer bilprovningen gny. :cry:
Någon som vet om det finns blå tuschpennor att köpa som jag kan stryka över eller blå tejp? Orkar inte skruva loss instrumentet bara för detta utan tänkte ta på plasten utanpå.

Re: Lampan som visar att man har helljus lyser vit. Lösning

Postat: lör 01 apr 2017, 16:03
av lennarte
Bilprovningen har nog inga invändningar mot tejpen. Dom bryr sig inte om färgen heller (bara dom ser att den lyser). Vår första Passat (-80 års modell) körde min mor med i många år efter oss. Där gick helljuslampan sönder och det var av en väldigt annorlunda modell och gick inte att köpa. Den satt i en hållare tillsammans med laddning, oljetrycksmätare och blinkers. Dom andra var lysdioder, var nog ganska nytt då, men det fanns inte blå lysdioder så därför var det en vanlig glödlampa till just helljuslampan. En elektriker på jobbet satte dit en grön lysdiod istället och det funkade. Dock tyckte mor att den grön lampan lyste lite starkt så hon satte en liten bit plåster (!!!!) över, men det var aldrig någon som sade något om det

Re: Lampan som visar att man har helljus lyser vit. Lösning

Postat: lör 01 apr 2017, 17:07
av Rådlös
Det här kanske inte fungerar så bra i en välskött och vårdad bil där man har ett visst krav på det estetiska, men jag har ett litet tips i sammanhanget. Det finns färgpulver som är tänkt för sådana som tillverkar sina egna fiskedrag och binder flugor. Dom här pulvren är blandbara med epoxilim och det skulle alltså gå att laga trasiga färgade linser för kontrollampor med detta. Då tänker jag i första hand på lite större linser som kan förekomma i t.ex traktorer och båtar och andra lite mer "handfasta" fordon.
Om man kan lossa linsen med sin hållarring, sätter man en tejpbit på utsidan och droppar i den färgade epoxin från baksidan. Skulle det bli grumligt eller diffust kan man polera linsen med Autosol på en Tops. Det tar lite tid, men det går. Men tänk på att en noggrann rengöring före limmandet är viktig för att epoxin skall fastna.
I sammanhanget, det finns epoxi med olika härdningstid. En epoxi som härdar långsamt flyter ut bättre och ger en någorlunda plan yta. Snabbhärdande epoxi har en tendens att bli som en rund pärla på grund av ytspänning och andra fenomen. Det är en lång historia att gå in på detta, men jag har erfarenhet av det.

Re: Lampan som visar att man har helljus lyser vit. Lösning

Postat: tis 04 apr 2017, 13:01
av kombikummu
Jag satte en blå transparent "tape" (bit ur ett ark, inköpt på någon färg/hobbyaffär typ panduro/dekorima) på insidan av den lilla rutan. Blev snyggt. Har även bytt ut lamporna till belysningen av mätarna till gröna dioder. Det sitter ju ett grönt filter där redan, men eftersom de gröna dioderna var så ljusstarka funkar det att behålla filtret på.