Sida 1 av 2
Service av en B23E
Postat: tor 29 dec 2016, 09:27
av Dixieman
Hej, planerar ju en storservice av cabben innan besiktning/sommaren.
Listan jag har är:
*Luftfilter
*Olja (10w-40 Delsyntet Castrol)
*Oljefilter
*Glykol
*Tändstift
*Tändkablar
*Rotor och fördelarlock
*Bränslefilter
plus lite packningar...
Automaten sköljdes och servades förra våren så lite kan jag vänta med det bestyret.
MEN!
Har jag glömt något? :roll:
Bilen går helt okej, men inte fått någon översyn de senaste åren mer än oljebyte så det är väl dags nu :lol:
Re: Service av en B23E
Postat: tor 29 dec 2016, 12:02
av lennarte
En sak som jag brukar göra på min 745-a bara för jag kör så lite (året runt i.f.s) är att jag en gång om året (när jag skiftar till/från vinterdäck) är att plocka ur alla klossarna, smörja innanför gummiskydden i bromsoken, borsta rent och smörja in så klossarna "löper lätt". Även tycker jag att byta bromsvätska (om du inte gjort det nyligen) kan vara en god ide. Jag brukar göra så att jag suger upp i behållaren så mycket det går och fyller på nytt, öppnar alla nipplar och låter det rinna ut (har ett tråg under varje bromsok) samtidigt som jag fyller på i behållaren. Det droppar ganska sakta så man hinner "göra" alla hjulen samtidigt. Jag håller på tills jag hällt i 4-5 dl bromsvätska efter jag fyllt upp behållaren. En god ide är att pressa tillbaka alla kolvar i oken tills dom bottnar, så är det mindre mängd vätska kvar i systemet och så blir det lite "motion" för dom när du pumpar ut dom igen. I detta fall behöver man inte lufta bromsarna efter. Om det inte "gått tomt" i behållaren
Re: Service av en B23E
Postat: tor 29 dec 2016, 17:16
av SkauneJohan
kolla ventilspel, kamrem? bakaxelolja? smörja gångjärn/låscylindrar
Re: Service av en B23E
Postat: ons 04 jan 2017, 10:25
av Dixieman
Lennarte, det var ju en smart grej, det är aldrig bytt i min ägo, och när förra ägaren gjorde det... tja :)
SkauneJohan:
Kamrem, där sa du något :) Den är nog inte bytt på 10 år kanske :)
Låscylindrar finns ej då de rakades bort vid cabbygget... bakluckan löper lätt :)
Re: Service av en B23E
Postat: ons 04 jan 2017, 14:43
av Rådlös
Jag håller med SkauneJohan. Din kamrem har ett bytesintervall på 6000 mil eller 8 år, det som infaller först. Om din motor inte är något "Special-special" så är du i och för sig inte i risk för ventilsallad. Men det är ju försmädligt att bli stående långt hemifrån, mitt i natten, med urladdat telefonbatteri.
Re: Service av en B23E
Postat: ons 04 jan 2017, 21:56
av SkauneJohan
årtalet stämmer säkert medans miltalet är 7500 eller 8000mil beroende på var man tittar, e ju framförallt åldern som får gummi att bli dåligt och dålig spänning på remmen
byte rekomenderas

Re: Service av en B23E
Postat: tor 05 jan 2017, 07:45
av Arne
Byte kamrem sker väl 12000 mil på en sådan motor. :roll:
Re: Service av en B23E
Postat: tor 05 jan 2017, 08:36
av Rådlös
Många bud här. Jag har haft en 245 -92. Där gällde 6000 mil.
Re: Service av en B23E
Postat: tor 05 jan 2017, 12:43
av robinb3rgsten
De är la bara byta om man är osäker får ju en sats för 500 och en timmes jobb typ
Re: Service av en B23E
Postat: tor 05 jan 2017, 21:03
av Frrla
Bromsar som lennarte säger är alltid högt på listan, och "väghållning" rent allmänt i form av bussningar dämpare fjädrar osv, osv å att kolla under bilen tänker jag på. underredsbehandla om de är fint. annars ser man ju se vart de börjat rosta. att kunna lyfta bilen är helt överlägset.
olja i trösklar, dörrar, balkar osv bör göras vart annat år minst.