Sida 1 av 2
Bromsproblem 440 utan Abs
Postat: sön 10 dec 2006, 13:49
av scotte
Hej har renoverat minna bromsar bytt 2st bromsok bak samt vänster fram +huvudcylinder nu är det så att när bilen inte är i gång så har jag bra tryck på pedalen men när jag startar och pressar lite så sjunker denna i bott, har luftat flera gånger men det hjälper inte, vad kan felet vara??? bilen är en 440 -95 utan abs.
//scotte
Postat: sön 10 dec 2006, 16:46
av vetten
Har du luftat bromsarna i rätt ordning? Ska luftas i följande ordning: vänster bak,höger fram,höger bak, vänster fram.
Jag hade ett liknande fel i sommras på en 440 -92 men med ABS där pedalen bara sjönk när jag startade bilen, vad jag först gjorde var att fasa av ytterkanterna på klossarna lite eftersom skivorna va lite slitna så att dom nya klossarna inte kom ända in mot skivan, detta hjälpte lite men inte helt men eftersom det är ABS på bilen så blir det ju anorlunda än för dej, jag upptäckte efter ett tag att när jag slog på tändningen så slutade ABS-pumpen aldrig att gå (den lyckades inte bygga upp nåt tryck) vid en koll så såg jag att bromsvätskebehållaren var helt full med bromsolja vilket den inte får vara utan det ska finnas lite luft ovanför, detta hade uppkommit när jag bytte kolssar och tryckte tillbaks okena detta i sin tur resulterade i att ingen luft kunde tryckas ut bakåt upp genom behållaren så efter att ha sugit ur så mycket bromsolja att den hade rätt nivå och slog på tändningen så fick den tydligen upp rätt tryck för pumpen stannade, vid en provtur efteråt så knakade det och bubblade det varje gång jag bromsade för att efter ett tag sluta helt och med perfekt fungerande bromsar. Hur är det kan du pumpa upp tryck när motorn är igång och känns bromsarna bra "stumma" när motorn är avstängd, en annan sak fanns det 440-isar utan ABS -95, hade för mej att alla hade det då men jag kan ju ha fel där. Hoppas att du fick lite hjälp av det här men återkom gärna så ska det säkert reda ut sej, Lycka Till
vetten
Postat: sön 10 dec 2006, 19:26
av Mr B
Jag har inte heller ABS i min 460 -95... Mindre som kan krångla alltså! :roll:
Postat: ons 13 dec 2006, 19:22
av hanzzon
jag hade ett liknande problem med min 460 92 utan abs efter ja hadde byt bromsok men sen va ja ute o körde lite för och se om ja kunde få bromsarna att funka ordentligt jag bromsa väldigt hårt några gånger när jag körde o till slut så började bromsen känas helt normal
Postat: lör 23 dec 2006, 10:29
av mr_west66
Jag har en 440se -92 med ABS, min pedal sjunger i botten när bilen är i gång, men inget fel på bromsvärkan :)
Postat: tis 26 dec 2006, 08:53
av vetten
mr_west66
När du slår på tändningen utan att starta bilen kan du höra om ABS-pumpen går då och om den slår ifrån efter en stund när den har fått upp tryck? Har du bytt bromsklossar nyss isåfall så kan det vara att dom inte går ända in mot skivorna om dom är slitna en avfasning av ytterkanterna på klossarna så att dom kommer ända in mot skivorna är ett tips.
vetten
Postat: tis 26 dec 2006, 12:07
av mr_west66
Hej, ja det är någon pump som går några sekunder när tänningen slås på, bromsklossarna är ej bytta men det måste jag göra snart, iaf fram.
Sen har jag ett annat irriterande problem, ibland när jag vrider av tenningen så startar ABS pumpen, och den stannar inte föräns jag har lossat på batterikabeln. Jag skulle kunna tro att det har med styrboxen att göra?
Postat: tis 26 dec 2006, 18:24
av vetten
Är du säker på att det är ABS-pumpen som går igång när du stänger av tändningen? Har du provat att sätta på tändningen igen utan att starta bilen och sen stänga av igen, prova, tystnar den då? På 400-serien så finns det en elektrisk hjälpvattenpump (åtminstånde på mina tre) som kan gå en stund efter att man stängt av motorn men den brukar stanna efter c:a en minut beroende på hur varm motorn är, det kan inte vara så att det är den du hör när du stänger av motorn ibland? Det var bara en tanke som slog mej eftersom det tog ett bra tag innan jag fattade att det var den som lät, den sitter på en av vattenslangarna ganska precis rakt under ABS-enheten så det kan vara lätt att missta sej, den ska iallafall stanna om du slår på och av tändningen en gång. Beteräffande att pedalen sjunker när bilen är igång sjunker den fort eller har du bromsar? Verkar det isåfall som om ABS-en funkar, du lär ju känna det om du tvärbromsar på en hal fläck det både känns i pedalen och hörs ett tickande ljud, har för mej att det sitter ett relä till ABS-en undet instrumentbrädan men det kan variera på olika modeller. Testa och återkom så ska jag se om jag eller nån annan här på forumet kan ge dej ytterligare tips. :???:
vetten
Postat: ons 27 dec 2006, 21:12
av mr_west66
Hej. Då ska jag kolla det. Är i norge på semester nu. Men ska kolla när jag kommer hem.
Postat: tis 09 jan 2007, 21:56
av mr_west66
Hej, Jag har bromsar, ABS fungerar fint, men pumpen stänger inte av sig när jag slår på tändningen å slår av den igen.