Sida 1 av 1
Värme i kupén
Postat: sön 26 jun 2016, 13:33
av snuffneto
Hej!
Nu börjar sommaren göra sig påmind även i Jämtland. Jag har inhandlat min första Volvo 240 i vintras och har några frågor om värme/kyla och undrar vad som är normalt och vad som kan åtgärdas.
Hur jag än gör med reglagen så blir det :
+ Kalluft i mitten.
+ Varmluft vid vindrutan i mitten.
+ Varmluft ur utblåsen till sidofönstren.
+ Varmluft 2000 nere vid gasfoten (jag trodde min sko skulle smälta).
Ska det gå att få kalluft ur alla utblås?
Om inte kalluft ska väl varmluften gå att strypa?
Re: Värme i kupén
Postat: sön 26 jun 2016, 16:13
av drizz29
kolla värme kranen
vill säkert inte stänga
kan även vara vajern till den
kranen sitter ovanför gaspedalen
på torped väggen
Re: Värme i kupén
Postat: sön 26 jun 2016, 16:38
av Tilly
På det vanliga värmepaketet (det med spakar) så skall funktionen vara sådan att den övre spaken styr temperaturen och den undre "AIR MIX" styr ifall de två mittersta utblåsen skall ha den temperatur som den övre står på eller om de skall blåsa kallare.
Felet är garanterat värmekranen eller vajern till den precis som ovanstående skrev. Ville bara försöka mig på en förklaring till att det är helt normalt att de mittre utblåsen blåser kallt trots att värmekranen inte fungerar. Byt till en ny modell i plast om det sitter en plåtkran där idag. Tänk på att du måste byta slangarna närmast kranen också om du byter från plåt- till plastkran.
Re: Värme i kupén
Postat: sön 26 jun 2016, 22:35
av snuffneto
Tack för svar!
Testar att byta.
Re: Värme i kupén
Postat: lör 02 jul 2016, 13:42
av dalle76
En följdfråga. Är det svårt att komma åt och byta? På min 88 har skiten gett upp. Inte kollat vad som är fel än. Kör med en bromsslang klämma på varje slang in till kuppen i motorrummet nu som en nöd lösning. Har min kran i plast eller plåt? 88a.
Re: Värme i kupén
Postat: sön 03 jul 2016, 14:26
av snuffneto
Vet ej. Har inte haft tid att göra operationen än. Men jag tyckte det var knöligt att gräva sig in där när jag undersökte.
Re: Värme i kupén
Postat: sön 03 jul 2016, 18:33
av Frrla
Ta loss övre skyddwt och sidoskyddet. Ta loss plaströret till fram och sidorutan från värmepaketet. Sen sitter det 4 skruvar till en bygel (om det är kopparventilen). Sen är det "bara slangarna som ska loss och sist tar man loss wiren. Sen hakar man loss bygeln till och trär ut. Inget direkt svårt jobb. Men man får logga knöligt och sträcka armarna. Lampa är bra att ha.
Re: Värme i kupén
Postat: sön 03 jul 2016, 19:19
av snuffneto
Behöver jag tömma ut vattnet innan?
Re: Värme i kupén
Postat: sön 03 jul 2016, 20:40
av Tilly
Det går ju att tömma ur kylvattnet när man lossar slangarna till kranen i bilen men jag rekommenderar att tomma kylsystemet innan i stället. Dock så är det ändå stor risk för spill och kladd så se gärna till att skydda golvet och ha trasor till hands då det aldrig går att få ur all vätska.
Det är ett bökigt arbete men inget är egentligen svårt. När jag ha bytt på mina bilar så har jag sågat bort en del av konsolen som den gamla kranen suttit i. Konsolen håller också fast värmepaketet så det går inte att ta bort den.
Sedan är det lite pyssel med att se till att man får vajern mellan värmekranens arm och värmereglagen lagom lång. Blir den för lång eller kort så kommer värmejusteringen bli fel så att du t.ex. får full värme när reglaget står i mitten eller tvärtom. Se också till att låsclipsen som håller vajern mot sina fästpunkter sitter riktigt.
Gamla kranens konsol. Ta loss den.
En del av konsolen sågas bort. Denna konsolen kommer från en 70-talare, det kan ev. skilja på nyare bilar med nya instrumentbrädan.
Detta avstånd har fungerat för mig på de bilar jag bytt på.
