Sida 1 av 1

Hög tomgång när bilen är kall och misständer/ryckig gång

Postat: fre 24 jun 2016, 15:49
av JMosling
Hej! Min volvo 240 årsmodell 88 med B230f LH2.2 har problem med hög tomgång när den är kall. Ligger runt 1500 i varv. Men när den börjat bli varm så sjunker tomgången till 800-900 varv. Den går lite ryckigt/skakigt på tomgång och när man kör på låga varv. Väldigt jobbigt när man kör i köer och tät trafik..

Har provat att byta luftmassemätare, tempgivare, lambdasond, tändspole, stift, rotor, fördelare, knacksensor och har även kollat efter tjuvluft och rengjort spjällhus, vevhusventilation, tomgångsmotorn och bytt insugspackning samt packningar till grenrör och spjällhuset. Har fått helt slut på idéer nu.. Vore väldigt tacksam för svar.

Re: problem med hög tomgång och misständning

Postat: lör 25 jun 2016, 00:58
av Frrla
Har aldrig hört talas om felet exakt. men spänningsfall pga dålig kontakt någonstans brukar kunna ge konstiga symtom.

Re: problem med hög tomgång och misständning

Postat: lör 25 jun 2016, 12:38
av JMosling
Tack för svar! Får kika lite mer på kablarna och se om jag finner nåt. Funderade på att riva ner insuget och byta packning? Har kollat efter tjuvluft med startgas men inte funnit nån läckage.. Men de kanske är värt att byta packning ändå!

Mvh Jimmy

Re: problem med hög tomgång och misständning

Postat: lör 25 jun 2016, 19:23
av JMosling
Har nu bytt insugspackning men felet är fortfarande kvar.. Har kikat lite på olika jordpunkter men har inte kommit fram till något än.

Re: problem med hög tomgång och misständning

Postat: lör 02 jul 2016, 13:45
av dalle76
Kan ju vara två olika fel. Den höga tomgången beror troligtvis på att tomgångsmotorn kärvar och behöver göras rent om det inte är tjuvluft. Har lite onödigt hög tomgång på min med så skall ta och fixa det inom en snar framtid.

Re: problem med hög tomgång och misständning

Postat: lör 02 jul 2016, 21:33
av JMosling
Ska ta och kika på tomgångsmotorn igen! Någon som vet vad den ställskruven under spjällhuset är till för? Det är som en ratt man kan skruva på förhand?