Sida 1 av 2
Bromsljusproblem + Annat
Postat: fre 14 mar 2014, 01:15
av StateTrooper
Har tid till besiktningen i dag och allt var frid och fröjd ända tills jag gjorde en dubbelkoll
att alla lampor fungerar. Upptäckte att jag missat den brytare som lyser
rött som sitter över ordinära vridomkopplaren, (dimljuset? har aldrig använt den).
Endast den ena lampan fungerade och det blev ingen indikering i varningslampan för trasig glödtråd.
Skruvade ur lampan och¨den var hel men ordentligt med oxid på. Putsade av men det blev ingen skillnad.
Ryckte bort hela kontakten till baklyktan och duschade med elspray, ingen skillnad
men nu slutade bromsljuset fungera dessutom, nu lyser glödtrådsvarningslampan som den borde.
Och inte nog med det motorn går ned i varv och nästan stannar varje gång jag trycker på bromsen.
Då mörkret tilltog så var jag tvungen att avbryta.
Här verkar det som allt inte står rätt till, ingen indikering, och motorstyrning via brompedal.
Vad är det jag kan ha råkat ut för?
Förmodligen återstår bara att ta bilen till verkstad som släcker 2:or om det inte finns en enkel lösning.
Säkringarna har jag inte kollat men ska göra det när det blir ljust men det kan knappast avhjälpa de
övriga felen som måste funnits där redan innan.
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: fre 14 mar 2014, 07:56
av lennarte
Dimbakljus sitter (original) endast på höger sida (därför inte "med i" glödtrådsvakten), men det brukar vara "omkopplat" till 2st dimbakljus eller 4st bromsljus. Besiktningen kollar dom inte, det är inget man "måste" ha. Du har nog fått ihop till en "kortis" i någon lampa, plocka ut alla lamporna och montera en i taget och se hur det fungerar.
Mvh
Lennart
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: fre 14 mar 2014, 23:35
av Henke3
lennarte skrev:Dimbakljus sitter (original) endast på höger sida (därför inte "med i" glödtrådsvakten), men det brukar vara "omkopplat" till 2st dimbakljus eller 4st bromsljus. Besiktningen kollar dom inte, det är inget man "måste" ha. Du har nog fått ihop till en "kortis" i någon lampa, plocka ut alla lamporna och montera en i taget och se hur det fungerar.
Mvh
Lennart
Nja, det går inte via glödtrådsvakten, det är riktigt, men nog e de dimljus original på båda sidor, se exempel på elschema från 240 -85

Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: lör 15 mar 2014, 18:03
av StateTrooper
De var bra med svar men om det vore kortslutning så ska väl säkringen ge sig.
Kan tänka mig att problemet med motorns varvtal är en fråga som man
gärna undviker för det är ingen lätt sak att svara på. Det verkar som bromsljuskontakten
drar bort ström från någon viktig bränslekontrollpryl. Det är insprutningsmotor.
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: lör 15 mar 2014, 20:17
av Hilmer
Har du mätt upp så att det kommer fram ström till glödlampan?
Finns ström så är det ju kring lampan felet sitter, om inte så får man ju söka vidare framåt.
Vet inte om dom ändrat på detta, men tidigare var det så att om knappen lyser måste det även lysa där bak och vise versa.
Ett alternativ är att demontera knappen helt, dimljus är inget måste.
Att varvtalet sjunker när du står på tomgång och bromsar är för att servon går på vakuum, men stanna ska den inte göra.
Fast upprepar man bromsningarna med korta intervaller så kan i och för sig fenomenet visa sig.
I annat fall så får du söka efter läckage kring vakuumklockan/slang/insug som har med detta att göra.
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: lör 15 mar 2014, 22:25
av lennarte
Henke3 skrev: men nog e de dimljus original på båda sidor,
Möjligen utomlands (eftersom det finns lamphållare för en lampa där. Det gör det inte i min 745-a) , men i Sverige har det
aldrig varit tillåtet. i alla fall sedan lagen om dimljus kom på mitten av -70 talet även om många har "kopplat in det".
Mvh
Lennart
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: sön 16 mar 2014, 11:20
av Henke3
Fel,
upp till -89 års modell är det dubbla dimbakljus original på alla 240 sverigesålda. Detta är då knappast olagligt, eller hur?
Från -90 eller -91 är det endast ett dimbakljus (jag har alla Volvos original svenska gröna kopplingsschema förutom -90 års modell så där passar jag).
Har även kollat fysiskt idag för säkerhets skull. Min -84 har dubbla, original kabelmatta och baklyktor, min -93:a har endast ett.
Dessutom på de med ett dimbakljus e de inte h sida utan v sida det sitter på, sidan närmast vägens mittlinje, logiskt nog.
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: sön 16 mar 2014, 17:04
av lennarte
Henke3 skrev:Fel,
upp till -89 års modell är det dubbla dimbakljus original på alla 240 sverigesålda. Detta är då knappast olagligt, eller hur?
Från -90 eller -91 är det endast ett dimbakljus (jag har alla Volvos original svenska gröna kopplingsschema förutom -90 års modell så där passar jag).
Har även kollat fysiskt idag för säkerhets skull. Min -84 har dubbla, original kabelmatta och baklyktor, min -93:a har endast ett.
Dessutom på de med ett dimbakljus e de inte h sida utan v sida det sitter på, sidan närmast vägens mittlinje, logiskt nog.
På min 745 är det dimbakljus på höger sida (endast) och det är fortfarande förbjudet att använda mer än ett i Sverige.
Dimbakljus kallas det bakre dimljuset på ett fordon. De är ett eller två, varierar på olika fordon, starka (vanligen 21 watt) lampor som sitter antingen i bakljuset eller bakom ett separat rött glas, monterat på annat ställe på fordonets bakdel. Detta tänds med en strömbrytare på fordonets instrumentpanel. Vanligtvis tänds en lampa på instrumentpanelen när dimbakljuset är aktiverat för att upplysa föraren om detta faktum. Dimbakljusen får användas endast vid dimma, kraftig nederbörd eller liknande förhållanden. Kraftig nederbörd ska nog tolkas som kraftigt snöfall, då ljusen reflekteras i regn och bländar andra trafikanter. Om man misstänker att sikten är så nedsatt att bakomvarande fordon kan ha problem att se det egna fordonet i god tid ska dimbakljuset användas. När det bakomvarande fordonet kommer ifatt det egna fordonet så pass att inga siktproblem föreligger ska dimbakljuset släckas, för att tändas på nytt när det bakomvarande fordonet eventuellt har kört förbi. Detta gäller även om man själv kör förbi ett annat fordon. Grundregeln är att man inte får blända andra trafikanter.
I Sverige är dimbakljus ej obligatorisk utrustning. Om ett fordon har dimbakljus, måste dock en kontrollampa för detta finnas.
Nedan ett utdrag ur Trafikförordning (1998:1276) 3 kap. Bestämmelser för trafik med fordon:
67 § Lyktor och strålkastare får inte användas på sådant sätt att andra förare kan bländas.
72 § Vid färd på väg får dimbakljus användas endast i dimma, vid kraftig nederbörd eller under därmed jämförliga siktförhållanden och på sådant sätt att förare av bakomvarande fordon inte bländas.
Det står inget längre om ett eller två för användas, det togs kanske bort när nya lagen om varselljus kom 2009. En grundregel för att använda dimbakljus är att är det sådan sikt att du kan använda halvljus framåt ska du inte ha dimljus på bakåt
Mvh
Lennart
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: sön 16 mar 2014, 17:06
av lennarte
Det blr visst dubbelt...
Mvh
Lennart
Re: Bromsljusproblem + Annat
Postat: sön 16 mar 2014, 20:53
av Hilmer
Varför skulle alla de 240 ha båda inkopplade ifall det var förbjudet kan man undra!?
740 verkar ju vara avsedd för den engelska marknaden, både dimljus och tanklock sitter på fel sida... ;)