Sida 1 av 1
Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: sön 24 feb 2013, 19:52
av Avuriel
Hej
Jag har idag haft punktering på Höger Bak (Michelin X-Ice Dubbfria 205/55R16), fick allt rota fram skum/pump satsen som levererades med bilen, kan säga att den fungerar riktigt bra. Den pumpade upp däcket utan minsta problem och var relativt snabb. Har kört ca 2 mil med detta idag för att ta mig hem.
Ska åka in till Bilia Sisjön direkt imorgon och be dom kolla däcket, hoppas dom kan bara laga det så jag slipper köpa ett nytt.
Vet däremot inte var denna punktering berodde på, det var bara platt i dag efter lunch när jag skulle åka hemåt. Det kan väl inte vara fel från tillverkare? Det är ju helt nytt, det har kanske rullat 500mil
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: sön 24 feb 2013, 20:47
av FiddeUBC
Säkert en skruv, vet inte hur många, just skruvar jag har kört på genom åren.
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: sön 24 feb 2013, 21:13
av Ante2
Bra att det funkade, annars är det ju bara o ringa assistans eller trycka på Voc knappen :)
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: mån 25 feb 2013, 10:33
av Avuriel
Var inne på Bilia i morse. Gick hyfsat snabbt och lätt. Däcket lagat och klart. Kan dock säga att skum flaskan och slangen som måste bytas på satsen efter bruk är fuktansvärt dyra. Hela kalaset gick på 1145 SEK. För en pyspunka beroende på en liten liten spik.
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: mån 25 feb 2013, 10:40
av MartinS
Det är väl egentligen att föredra att pumpa utan lagningssats först och se om det räcker för att ta sig till en däckverkstad. Så slipper man dels gegga ner däcket men också slipper man köpa nytt lagningskitt.
/Martin
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: mån 25 feb 2013, 10:49
av Guligan
Avuriel skrev:Var inne på Bilia i morse. Gick hyfsat snabbt och lätt. Däcket lagat och klart. Kan dock säga att skum flaskan och slangen som måste bytas på satsen efter bruk är fuktansvärt dyra. Hela kalaset gick på 1145 SEK. För en pyspunka beroende på en liten liten spik.
Saftigt, jag förstår att många beställer nya bilar med riktigt reservdäck (på de modeller som det fortfarande går).
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: mån 25 feb 2013, 16:57
av Avuriel
Kanske blir billigare att ha en sådan ''Skum/Luft på burk''? Vet inte om det gör stor skillnad eller om processen för lagning av däcket blir annorlunda?
Däremot att köpa delar till standard punkteringssatsen (måste göras efter varje användning) är bokstavligt svindyrt. Bara en flaska skum plus slangen går på tillsammans 796 SEK.
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: fre 01 mar 2013, 09:04
av Turku
Vad får man pröjsa om man ringer VOC för punka då? Jag har ju ett reservdäck med också ifall det skulle behövas, tråkigt med punka i fjällen.
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: fre 01 mar 2013, 11:17
av Nibbe
Guligan skrev:Avuriel skrev:Var inne på Bilia i morse. Gick hyfsat snabbt och lätt. Däcket lagat och klart. Kan dock säga att skum flaskan och slangen som måste bytas på satsen efter bruk är fuktansvärt dyra. Hela kalaset gick på 1145 SEK. För en pyspunka beroende på en liten liten spik.
Saftigt, jag förstår att många beställer nya bilar med riktigt reservdäck (på de modeller som det fortfarande går).
Och då har man förstås 2 däck eftersom det kommer snö ibland :)
Nä, jag kör nog helst med burk då jag (TVITVITVI /kastar salt över axeln /tar i trä.) inte har haft punka än så länge.
Re: Punkteringssatsen som levereras med V40
Postat: fre 01 mar 2013, 11:18
av Titaniumgrå
Vid längre resor brukar jag lasta in ett av ordinarie sommar/vinterhjul. Senaste resan till Åre fick jag givetvis punktering så då var det perfekt att lägga på reserv och köra 500m till den lokala verkstaden som pluggade hålet efter skruven som var inkörd, 200:- kostade det! :)