Sida 1 av 1

Turbon la av vid gaspådrag

Postat: tis 28 aug 2018, 20:25
av KaptenSkurhink
Hej!
När jag var ute förut skulle jag accelerera upp inför en 70 sträcka, kände hur turbon började ladda.
Sen kändes det som det blev lagg i laddtrycket och turbon stendog. Fick upp ett meddelande om "Motorsystem service erfordras".
Antog att det inte var någon större fara, förutom att turbon inte laddar så bilen går äckligt slött.
Var sedan ifrån bilen 1.5h ungefär, då tändes motorlampan. Fortfarande samma meddelande och turbon laddar inte.
Motorn är D4/177hk
Är det någon som har en aning om vad detta kan vara?

Har lyft på batteripolen i 10 minuter utan framgång. Bilen ska iallafall in på verkstad nästa vecka för att ta reda på vad som hänt, men det kanske är någon som har nån ide?
Är det ofarligt att köra bilen eller kan något mer gå sönder?

Tack på förhand!

Re: Turbon la av vid gaspådrag

Postat: tis 28 aug 2018, 22:34
av Tompan60
Hej Jag har råkar ut för samma. Det var den elektroniska styrningen av turbo som gick sönder. Blev att byta turbo för mig. Läste om en som fick samma fel. Han köpte en turbo på skroten och flyttade över elektronikdelen. Tog ca 15 minuter. Han har den turbo liggande som reserv.

Men innan du byter nått. Låt Volvo läsa ut felkoder. Mekonomen och andra kommer inte åt all data som finns i felmeddelanden.

Lycka till

Re: Turbon la av vid gaspådrag

Postat: ons 29 aug 2018, 05:17
av KaptenSkurhink
Aj, det låter inte billigt.
Bokade faktiskt tid på mekonomen för att försöka komma lite billigare undan, men kan de inte läsa allt så kan jag lika gärna avboka den tiden och åka direkt till Volvo.

Tack! :)

Re: Turbon la av vid gaspådrag

Postat: ons 29 aug 2018, 07:19
av Tompan60
Ja gjorde samma .. Mekonomen. Dom kunde läsa några värden men inte se felet. Volvo hittade felet direkt. Volvoverkstad kommer djupare in i bilens system.
Lycka till

Re: Turbon la av vid gaspådrag

Postat: ons 29 aug 2018, 08:18
av W.A.P.E.
Tror laddtrycksgivaren var sönder när detta hände mig för en +5 år sen (minnet sviker)

Re: Turbon la av vid gaspådrag

Postat: ons 29 aug 2018, 17:37
av KaptenSkurhink
Fick lite hjälp av en kompis som hittade felet, har tydligen skjutit en tryckslang från intercoolern. Skönt att det inte var värre och att jag kommer hyfsat billigt undan.