Sida 1 av 1
Lyfta V40
Postat: tis 02 sep 2014, 18:56
av ersj
Jag vill gärna byta till sommar- och vinterdäck själv och undrar hur ni lyfter er V40. Upptäckte efter det inte gick att ändra bilen att det inte ingick någon domkraft. Går det att lyfta med en vanlig garagedomkraft eller måste jag köpa en domkraft till V40. Passar andra Volvo domkrafter, tex V70 II?
Re: Lyfta V40
Postat: tis 02 sep 2014, 19:28
av Schmoyoho
Rekommenderade lyftpunkter har åtminstone tidigare funnits i instruktionsboken. Och nä, någon särskild domkraft behövs inte så länge den du har går att placera vettigt.
Re: Lyfta V40
Postat: tis 02 sep 2014, 19:59
av ersj
Har kollat i instruktionsboken och lyftpunkter är de som är för originaldomkraften och fram även en punkt lite innanför. Men de för originaldomkraften är väl som ett spår. Har inte kollat under bilen (då jag inte fått den än) men antar att det är väldigt mycket plast under.
Re: Lyfta V40
Postat: tor 04 sep 2014, 08:51
av Funk
Jag lyfter på originalpunkterna med vanlig garagedomkraft och en ganska mjuk jackpad.
/Thomas