Volvo V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1625994
Trasiga fjädern är bortplockad, men nu får jag inte dit den nya. Tänkte att det skulle gå utan fjäderspännare men jag lyckas inte.
Testa då att trycka ihop fjädern med fjäderspännare, men eftersom skålarna som fjädern sitter i uppe och nere är så djupa så lyckas jag inte pressa ihop fjädern tillräckligt mycket utan att spännaren går i botten när jag ska montera. Tips emottages tacksamt.
Bilagor
IMG_6839.jpeg
IMG_6839.jpeg (1.67 MiB) Visad 3266 gånger
IMG_6838.jpeg
IMG_6838.jpeg (1.97 MiB) Visad 3266 gånger
#1626004
Jag har lossat yttre bulten i bärarmen samt bussningarna som håller fast bärarmen i krängningshämmaren men jag får inte ner bärarmen tillräckligt för att få nya fjädern på plats. Krängningshämmaren bli i vägen och hindrar bärarmen från att sänkas tillräckligt. Ska jag lossa hela krängningshämmaren/stabilisatorstaget som går mellan höger och vänster bärarm, eller ska jag ta loss bärarmen helt och hållet och sedan pressa upp den med hjälp av domkraft?
#1626704
Lite sent svar nu, men jag tror inte på att lossa hela bärarmen. Hur löste du det?

Anliggande broms, plocka loss oket och motionera. […]

Motorhaveri, vems är felet

Rasar bilen i nära anslutning till ett verkst[…]

Kostnad för lånebil

Tack! Då förstår jag. Vi klarar […]

Batteri till voc

..När kom den versionen tro? Maj 2025 un[…]