Sida 1 av 1

Vad krävs för att beställa Connected Touch?

Postat: lör 07 sep 2013, 22:25
av stavas
Är i beställningstagen för en V60 D5:a, och var inne hos säljare för offert. Jag hade tänkt mig att ta med Connected Touch i konfigurationen, men säljaren påstår att man kan endast beställa Connected Touch om man även tar Business edition Pro där man får med HP Multimedia 7" istället för HP CD 7".

När man läser om CT på olika siter på nätet så kan jag bara se att det är ett krav att man har 7":aren för att kunna använda Connected Touch, inte att det skall vara en speciellt variant (Multimedia) av den.

Någon som har mer info om detta?

// Mvh, Torbjörn

Re: Vad krävs för att beställa Connected Touch?

Postat: lör 07 sep 2013, 22:36
av Snowie
Det stämmer inte. Gå in på volvos hemsida och tryck i connected touch utan att ha några paket så ser du vad den lägger till.

Utöver de så går Connected touch att eftermontera på de flesta volvo med 7" skärm efter en viss årsmodell.
Sedan för att få alla funktioner osv kanske man behöver ha GPS eller likande. Samt att det kanske blir billigare att ta busniess pro med den spec som du vill ha.

Re: Vad krävs för att beställa Connected Touch?

Postat: sön 08 sep 2013, 11:33
av Qualia
Är inte business PRO aktuell erbjudande som inte kostar något??
Du måste ha 7skärm efter års modell 2011 med sensus,,

Re: Vad krävs för att beställa Connected Touch?

Postat: sön 08 sep 2013, 12:26
av s6025t
Det ska räcka med Business Edition det krävs high performance level2 o den ingår i Business Edition level3 är multimedia o den behövs om du ska kunna spela o se dvd skivor i bilen level2 har bara cd-spelare level3 ingår i PRO
http://accessories.volvocars.com/Access ... VCC-464213