Sida 1 av 1

Glas insrumnetpanel

Postat: tis 02 jul 2013, 17:29
av Grim10
Glaset eller plasten rättare sagt framför hastighetsmätaren har spruckit på min xc60.
Är det svårt att byta eller har någon uppfattning om kostnad för att byta detta? Är detta vanligt förekommande?

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: tis 02 jul 2013, 18:51
av Olle.H
Finns som reservdel (30786145). Lossa plastpanel i underkant av instrumentet, ovanför/framför rattkåpan. Sedan sitter instrumentet med fyra skruvar. Ser inte ut som glaset är skruvat mot instrumentet på bilderna i VIDA, framgår heller inte hur det sitter fast i instruktionerna. Sitter väl bara med snäppfästen? Lycka till!

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: tis 02 jul 2013, 21:51
av Raymond
Garanti?

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: tis 02 jul 2013, 22:11
av Droopy
ochså dessa ständiga utrop GARANTI?, jag tror alla har koll på när nybilsgarantin går ut, och den gäller i 2år på alla Volvo sålda i Sverige, varken mer el mindre.

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: ons 03 jul 2013, 02:39
av Rasken
Droopy skrev:ochså dessa ständiga utrop GARANTI?, jag tror alla har koll på när nybilsgarantin går ut, och den gäller i 2år på alla Volvo sålda i Sverige, varken mer el mindre.
Enligt konsumentköplagen kan fel reklameras som upptäcks inom tre år från att du tagit emot bilen. Detta gäller dock endast vid nybilsköp och du måste vara första ägaren om jag inte minns fel.

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: ons 03 jul 2013, 03:46
av Grim10
Tacksam om någon vet uppskattad kostnad för att byta eller om det är såpass simpelt att man gör det själv

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: ons 03 jul 2013, 03:48
av Grim10
Behöver byta blinkersglas också ( de sim sitter på backspeglarna), tips hur tas tacksamt emot

Re: Glas insrumnetpanel

Postat: ons 03 jul 2013, 08:20
av volvoc70cab
Enligt konsumentlagen har du 3 års nybils garanti om du är första ägaren, annars om du är andra ägaren så gäller två år.

Sv: Re: Glas insrumnetpanel

Postat: ons 03 jul 2013, 19:55
av IngoJ
volvoc70cab skrev:Enligt konsumentlagen har du 3 års nybils garanti om du är första ägaren, annars om du är andra ägaren så gäller två år.
Nu är jag ingen expert men vad menar du med konsumentlagen? Är det konsumentköplagen du menar? Jag är rätt säker på att begreppet garanti inte är är det du egentligen menar. Garanti är en frivillig utfästelse från säljaren. Reklamationsrätten är 3 år från risken övergång.