Sida 1 av 1
Sportläder my14 - vettigt?
Postat: sön 05 maj 2013, 09:26
av Monchichi
Är det någon här som vet lite mer om dessa nya stolar? Inför min beställning av en xc60 så valde jag till slut att inte ta dessa eftersom risken är att de är för skålade och smala. Dessutom är inte en xc60 så mycket sport att man behöver sitta fast i kurvorna. :)
Är det också längre leveranstid på dessa som det stod i en annan tråd?
Re: Sportläder my14 - vettigt?
Postat: sön 05 maj 2013, 10:37
av MartinS
Jag tror inte det går att fälla passagerarstolen framåt på sportskinnet, tyckte jag läste det någonstans.
/Martin
Sv: Sportläder my14 - vettigt?
Postat: sön 05 maj 2013, 11:46
av Monchichi
Det låter sannolikt med tanke på stolens sidopartier som man sett på bild.
Re: Sportläder my14 - vettigt?
Postat: tor 16 maj 2013, 09:36
av Sunsoar
Väntar på att få provsitta dessa också, lite orolig att de är för smala i ryggen... Någon storvuxen som provsuttit?
Re: Sportläder my14 - vettigt?
Postat: tor 16 maj 2013, 16:21
av tissas
Monchichi skrev:Är det någon här som vet lite mer om dessa nya stolar? Inför min beställning av en xc60 så valde jag till slut att inte ta dessa eftersom risken är att de är för skålade och smala. Dessutom är inte en xc60 så mycket sport att man behöver sitta fast i kurvorna. :)
Är det också längre leveranstid på dessa som det stod i en annan tråd?
Har beställt en V60 med Sportläder och har fått leveransvecka v.33-34. Tydligen är det stolarna som påverkar den sena leveransen.