Sida 1 av 1

3 dagar gammal XC60 startar inte

Postat: sön 31 jul 2011, 21:54
av symer99
3:e dagen efter jag hämtat ut min nya XC60 R-Design MY-12 vägrar den starta!! Volvo Assistance kommer och försöker få igång den men de lyckas inte heller...känslan jag upplever när min nya bil som inte ens fått rulla 30 mil bogseras iväg är obeskrivlig...Dagen efter blir jag uppringd av verkstan som berättar att bilens centrala styrenhet vägrar kommunicera och "skapar mängder av felkoder". Imorgon hoppas jag få tillbaka min bil med (hoppas jag) ny styrenhet.

Anledningen till att jag nu skriver detta som mitt i princip första inlägg på jagrullar.se (ett forum jag självfallet kommer besöka mer i framtiden och förhoppningsvis kan skriva om roligare saker) är att jag är lite nyfiken på om någon/några av er råkat ut för något liknande??

Re: 3 dagar gammal XC60 startar inte

Postat: sön 31 jul 2011, 22:46
av apersson850
Nä, det enda jag har hört är någon bekant, samt någon som jag hörde talas om på verkstaden, där Sensusdisplayen slocknat. Men bilen gick ändå. Dessutom lagade felet sig självt efter ett tag.

Re: 3 dagar gammal XC60 startar inte

Postat: mån 01 aug 2011, 00:04
av Twendor
JA. :-O) Jeg har selv opplevd dette med en kollega`s XC60 R-Design My 11B.
Den var akkurat 6 mnd gammel, hadde gått 600 mil.?

Fungerte uten en eneste feil i 6 mnd. Ingen feilkoder e.l.
Fungerte feilfritt, til den ble parkert utenfor en butikk. Når den skulle startes igjen kom feilmeldingen "ingen kommunikasjon med sentral styrenhet". Ble tauet/bogsert til verksted, som etter to dager hadde bytt styreenhet. Og siden har bilen fungert optimalt.
Ingen kunne forklare hva som var årsaken. ?:-/

Håper det ordner seg for deg.
Vennlig hilsen Twendor